Výstraha ČHMÚ

Vydatné deště zvedly hladiny řek! V těchto krajích hrozí povodně. MAPA

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Lucie Staničková
Publikováno 4. 8. 2020
Téma:

Tropické vedro vystřídaly bouřky a přívalové deště. Před těmi byla v platnosti výstraha, která skončila v úterý v poledne. Kromě toho meteorologové stále varují před povodněmi. Výstraha před nimi platí do úterních osmnácti hodin.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) stále varuje před povodněmi. "Vzhledem k vysoké nasycenosti povodí po vydatných srážkách a vlivem dalších předpokládaných srážek očekáváme vzestupy hladin, které mohou překročit úroveň prvního povodňového stupně," upozorňuje.

 

Povodňová bdělost platí od úterních jedenácti hodin dopoledne až do úterních 18:00 hodin pro Jihočeský (České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Kaplice, Prachatice, Strakonice, Trhové Sviny, Třeboň, Vimperk, Vodňany), Plzeňský (Horažďovice, Sušice), Pardubický kraj (Moravská Třebová), Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí), Jihomoravský (Kuřim, Tišnov) a Olomoucký kraj (Mohelnice).

 

Výstraha před povodněmi:

 

  

Krátce po úterním podedni dosahovalo jedenáct řek prvního povodňového stupně. Jedná se o řeky v Jihočeském, Pardubickém a Olomouckém kraji a na Vysočině.

 

Během úterního odpoledne a večera by v Čechách od severozápadu mělo oblačnosti i srážek pomalu ubývat.

 

Předpověď počasí:

 

 

Ve středu se obloha vyjasní, ráno se mohou ojediněle objevit mlhy. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 14 až 10 °C, v Čechách až kolem 8 °C. Nejvyšší denní vyšplhají na 22 až 26 °C. Vát bude mírný severovýchodní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s.

 

 

Jasno až polojasno bude i ve zbytku týdne. Zejména odpolední teploty budou pozvolna stoupat. Víkend meteorologové očekávají teplý. Již v pátek mohou odpolední teploty překročit 30 °C, v sobotu dokonce 32 °C. Noční teploty se budou pohybovat v rozmezí 12 až 17 °C.

 

Většina přehrad v Česku má ještě rezervu, vodohospodáři obavy z dešťů nemají:

TN.cz