nebezpečné počasí

Silné bouřky se prohnaly Českem! Hasiči řešili více než 600 událostí

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Martin Klícha
Publikováno 14. 8. 2020
Téma:

Česko v pátek zasáhly silné bouřky. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platila až do večerních hodin na celém územi. Ve většině krajů meteorologové varovali před velmi silnými bouřemi. Podobné počasí nás čeká i během soboty, řekla TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Hasiči museli kvůli bouřím evakuovat dětský tábor, na pomoc lidem v nouzi vyrazil i vrtulník záchranářů. Celkem k 18. hodině vyjížděli k 449 událostem, k 20. hodině už jich bylo dokonce 620.

Předpověď se odpoledne naplnila, Českem se přehnaly silné bouře, které působily problémy napříč republikou.

 

V Královehradeckém kraji musel na pomoc lidem vzlétnout vrtulník záchanné služby. "Odpoledne jsme byli hasiči požádáni o pomoc v případě záchrany lidí v zatopeném autě. Každopádně než stačil vrtulník na místo doletět, tak se hasičům podařilo situaci vyřešit," řekla TN.cz mluvčí záchranky. 

 

Déšt také zatopil železniční koridor mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí. Důležité spoje z Česka na Moravu tak nabíraly několik desítek minut zpoždění. 

 

Situaci v Česku jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Silné bouřky v Česku - 14. 8. 2020

21:49

"Máme k 20 hodině v souvislosti s bouřkami hlášeno 620 výjezdů. Pro srovnání, náš dlouhodobý denní průměr technických zásahů (kam spadá odstraňování následků bouřek) je 175. Celkově průměrně vyjíždíme k 328 událostem denně," přiblížili hasiči.

21:24

Následky prudkých dešťů v Praze

21:08

Blesková aktivita nad Českem - 20:50

Blesková aktivita nad Českem - 14. 8. 2020 - 20:50

 

"V souvislosti se silnými bouřkami a dešti evidujeme asi 50 událostí. Na Trutnovskou evakuujeme jeden dětský tábor, asi 60 dětí povezeme na náhradní ubytování do Trutnova," informovali odpoledne hasiči Královéhradeckého kraje.

 

Radarový snímek bouřek nad Českem - 17:15:

 

"Situace k 18h je následujicí. V souvislosti s bouřkami evidujeme 449 technických pomocí, ze kterých jich aktuálně rešíme 142. Nejvíce technických pomocí řešíme v kraji Pardubickém, Královehradeckém, Olomouckém a Středočeském," sdělil Hasičský záchranný sbor ČR.

 

Vysoký stupeň nebezpečí platil v Praze, Středočeském, některých okresech Jihočeského, Ústeckém, Libereckém, Královehradeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a na Vysočině.

 

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami s úhrny kolem 60 mm a kroupami," varovali meteorologové.

 

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky," upozorňovali.

 

V poledne meteorologové výstrahu zpřísnili:

 

"Zatímco ve čtvrtek odpoledne se bouřky vyskytovaly pouze na jihozápadě území (ojediněle byly silné tj. doprovázené přívalovým deštěm a krupobitím – např. Zámyšl na Klatovsku hlásila 29 mm, Vyšší Brod 23 mm, Volary 22 mm), tak během pátečního odpoledne se bude déšť postupně vyskytovat na většině území a místy musíme počítat s bouřkami," řekla TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Před silnými bouřkami s nízkým nebezpečím varoval ČHMÚ v některých okresech Jihočeského, v Plzeňském, Karlovarském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. V obou případech výstraha skončila ve 22 hodin.

 

V Jihlavě napadlo 20 mm srážek, padaly i menší kroupy. Podívejte se na video Petra Janouška:

 

Bouřky místy udeří i během soboty, ojediněle budou opět silné. Bude oblačno až zatažena a na většině území čekejte déšť nebo přeháňky. Teploty mírně klesnou, bude 22 až 26 stupňů.

 

 

Také na sobotu vyhlásil ČHMÚ výstrahu, a to od 12 do 22 hodin pro Prahu Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský kraj, části Olomouckého kraje a Zlínský kraj.

 

"Na bouřky bude bohatá také sobota – během dne musíme opět místy počítat s bouřkami, ojediněle i silnými s přívalovým deštěm a krupobitím. A hlavní roli v předpovědi počasí budou bouřky hrát zřejmě až do poloviny příštího týdne," předpovídá Honsová.

 

Víkendu strávenému venku nepřeje ani počasí v okolních zemích. Podle Honsové varují před bouřkami také na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku.

 

Předpověď počasí na pátek 14. srpna:

TN.cz