rozsáhlé škody

Dva mrtví a sto zraněných po zemětřesení u Kosu! Utíkali i Češi

Zemětřesení o síle 6,7 stupně s epicentrem v Egejském moři zasáhlo v noci na pátek jihozápadní pobřeží Turecka a řecké ostrovy Kos a Rhodos. Zřítily se budovy, na Kosu zahynuli dva lidé a sto se jich zranilo. Mnoho turistů, mezi nimi i Češi, muselo na čas opustit hotely.

Země se otřásla hodinu a půl po půlnoci místního času. Po dvaceti minutách došlo k dalším otřesům, které však již neměly takovou sílu.

 

Epicentrum bylo deset kilometrů pod mořským dnem mezi tureckým letoviskem Bodrum a řeckým ostrovem Kos, vzdálenými zhruba dvacet kilometrů vzdušnou čarou.

 

"Přítelkyně v noci říkala, že je zemětřesení, já ji odpověděl, že se jí to zdá, a spal jsem dál," popsal TN.cz čtenář Vítězslav s tím, že zemětřesení bylo cítit až na opačné straně ostrova, než bylo epicentrum.

 

Otřesy zasáhly i mezi českými turisty oblíbený ostrov Rhodos. “Cítili jsme otřesy, všechny nás evakuovali z hotelu,“ uvedl po telefonu jeden z českých turistů.

 

 

Nejhorší situace je zřejmě na ostrově Kos ve stejnojmenném hlavním městě. Podle zpravodajské agentury ANA zde zahynuli dva lidé. Dalších sto utrpělo zranění, tři z nich těžká. Většina při zasypání sutinami. Úřady hlásí poškození zejména starších budov.

 

Byli jste v oblasti, kde se ozvalo zemětřesení? Své poznatky a záběry můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku.

Poničen je i přístav, nemohou tam připlouvat trajekty. Byla povolána armáda, společně se záchranáři prohledává trosky, zda v nich nezůstali lidé, které otřesy přepadly ve spánku. Zbytku ostrova se zemětřesení dle prvních zpráv nedotklo.
 

 

 

Turecká strana hovoří o malém počtu lehce zraněných v důsledku paniky, drobných prasklinách ve starších domech a výpadcích elektřiny i sítě mobilních operátorů.

 

Varování před “malou tsunami“ bylo zmírněno na “velké vlny“ s doporučením, aby lidé nechodili na pláže.

 

Související témata:
TN.cz