Extrémní počasí

Silnice i školy pod vodou. Británii drtí povodně, dva lidé přišli o život

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 20:57
17.2. 2020 12:46
Téma:

Velká Británie se potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě, které přinesla bouře Dennis nebo také Victorie. Vyžádala si také nejméně dva lidské životy. Výstrahy kvůli velké vodě platí pro více než 300 míst v zemi. Nejhorší situaci hlásí jižní Wales, kde jsou uzavřené silnice. Povodně hrozí i ve Francii.

Podle některých jde o nejhorší povodně za poslední dvě desetiletí. Jih Walesu a části Anglie zasáhly přívalové deště a povodně. "Podmínky byly dnes ráno na mnoha místech v jižním Walesu obtížné," uvedli v pondělí místní policisté.

 

Některé děti v pondělí ráno neusedly do školních lavic - budovy byly stále pod vodou. Některé školy přišly o veškeré vybavení. Kvůli bouři byly o víkendu zrušeny stovky letů a železničních spojů, komplikace se ve Velké Británii očekávají i nadále.

 

Kvůli velké vodě zůstávají uzavřeny desítky silnic, zrušená je i doprava na některých mostech. Vítr by mohl místy dosahovat rychlosti přes sto kilometrů za hodinu. Úřady varují obyvatele, aby se měli na pozoru.

 

 

Bouře, která o víkendu v Británii připravila o život nejméně dva lidi, postihla i Francii. Vítr tam místy dosahoval až 130 km/h a na severozápadním pobřeží teď hrozí záplavy. Bez elektřiny se hlavně v Normandii ocitlo více než 10 tisíc domácností.

 

Bouře Dennis, v jiných zemích známá jako Victorie, by měla v Evropě řádit ještě několik dní. Není to přitom ani týden, co Evropu bičovala bouře Sabina, v některých oblastech pojmenovaná jako Ciara. Ta si vyžádala nejméně 10 obětí - jeden člověk zemřel i v České republice.

Martina Nášelová, pez TN.cz