Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sněhová kalamita

Přívaly sněhu ochromily letiště v Mnichově, stála i dálnice u Vídně

Zejména na jihu Česka napadlo během soboty velké množství sněhu. Místy se na silnicích kromě sněhové pokrývky tvořila ledovka. Kalamita postihla i Německo, Rakousko a Slovensko.

Na mnoha místech České republiky připadly přes noc na sobotu desítky centimetrů sněhu, ráno kolem šesté hodiny sněžilo zejména na jihu a jihovýchodě. Meteorologové upozorňovali, že připadne kolem 7 až 12 centimetrů nového sněhu, na horách pak 15 až 20 centimetrů.

 

Nejvíce mělo podle Českého hydrometeorologického ústavu na Šumavě, Českomoravské vrchovině, v Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech. V Moravskoslezském a Zlínském kraji pak místy sněžilo i v nižších polohách kolem 400 metrů. Aktuální vývoj kalamity jsme sledovali online:

 

On-line reportáž

Evropu trápí husté sněžení. Ruší se lety, stojí dálnice

18:07

Husté sněžení komplikuje dopravu také v Rakousku. V neděli má navíc napadnout nový sníh. Husté sněžení v Alpách vedlo k uzavírkám silnic a zrušení letů. Západně od Vídně několik uvízlých kamionů zablokovalo dálnici.

18:03

Na bavorských silnicích je náledí, vozovky kloužou. V Thiersheimu v Horních Frankách nedaleko hranic s Českou republikou havaroval při průjezdu pravotočivou zatáčkou český řidič. S osobním autem narazil do zídky. Způsobil škodu 200 tisíc korun, podle všeho navíc překročil povolenou rychlost.

17:56

Mnichovské letiště ruší lety. Kvůli přívalům sněhu v Bavorsku ruší nebo odkládá lety včetně spojení s Prahou

 

Kromě nové sněhové pokrývky se podle informačního policejního portálu na silnicích místy tvořila ledovka. Před tou policisté varovali v částech Plzeňského, Středočeského kraje a také na Vysočině.

 

Komplikace zaznamenala například dálnice D1, kde se kolem deváté hodiny ráno na 125. kilometru ve směru na Brno vzpříčil kamion, který celou komunikaci zablokoval. Dálnice byla dlouhou dobu uzavřena. I přesto, že policie odkláněla dopravu na sjezdu před nehodou, vytvořila se v místě až osmikilometrová kolona.

 

 

Sněžení ochromilo dopravu také v Rakousku nebo Německu. Několik hodin byl omezen také provoz na letišti v Mnichově, které muselo desítky letů zrušit a další se opozdily. Na bavorských silnicích se tvořila ledovka, stejně tak v Rakousku. Západně od Vídně zablokovaly kamiony dálnici.

 

Sněžení by podle ČHMÚ mělo v nižších polohách postupně přecházet v déšť, teploty se budou v Čechách pohybovat kolem 1 až 5 °C, na Moravě a ve Slezsku bude kolem - 2 °C.

 

Dopravu sněžení komplikovalo již včera, na reportáž TV Nova se můžete podívat zde:

klma TN.cz