VÝSTRAHA ČHMÚ

Silný vítr dorazil do Česka! Hasiči řeší padlé stromy, poryvy hrozí i v pondělí

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 20:32
27.12. 2020 14:50
Téma:

S prvními následky silného větru se již potýkají hasiči v Libereckém kraji. V neděli a pondělí platí varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před vysokým stupněm nebezpečí větru. Na horách může vát rychlostí i přes 110 kilometrů za hodinu, což je síla vichřice.

"Od ranních hodin jednotky zasahují v souvislosti s větrem u několika spadlých stromů nebo uvolněných plechů střech. V Chrastavě na Liberecku nyní hasiči odstraňují strom, který strhl betonový sloup a poškodil osobní automobil," uvedli liberečtí hasiči na svém twitteru kolem jedné hodiny odpoledne.


Před velmi silným větrem, tedy vysokým stupněm nebezpečí, varuje ČHMÚ v neděli v částech Libereckého, Pardubického, Středočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a na Vysočině. Na jiným místech platí výstraha před nižším stupněm nebezpečí silného větru.

 

Výstraha pro nedělní odpoledne:

 

Výstraha pro nedělní večer až pondělní ráno:

 

"Během neděle 27. a pondělí 28.12. bude vát čerstvý jihovýchodní až jižní vítr o rychlostí čtyři až osm metrů za vteřinu, s nárazy kolem 15 metrů za vteřinu. Na Českomoravské vrchovině a místy na severu bude vítr silný osm až 13 metrů za vteřinu, s nárazy 20 až 30 metrů za vteřinu (70 až 110 kilometrů za hodinu), na hřebenech až 40 metrů za vteřinu," popsali meteorologové.


“Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Je možné přerušení elektrického vedení. Hrozí ztížení chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Mohou nastat komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, existuje možnost převrácení prázdného nákladního automobilu,“ varovali meteorologové.

 


ČHMÚ doporučuje sledovat vývoj situace na webu ústavu, sledovat dopravní zpravodajství. "Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezte pohyb venku i jízdy autem. Nezdržujte se a neparkujte zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechoďte do lesa a nepřibližujte se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jeďte maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezte vycházení a nevydávat se na túry. Dodržujte pokyny Horské služby," dodal ČHMÚ.


Výstraha před větrem platí i pro pondělí. Nepříznivé počasí se postupně přesune více na východ. Od pondělního odpoledne platí výstraha před větrem pro celou Moravu, Slezsko a východní část Čech.

 

Výstraha pro pondělní dopoledne:


Výstraha pro pondělní odpoledne a večer:

 

Výstraha pro pondělní noc:

 

Vánoce na blátě! V Česku byl nejteplejší 23. prosinec v historii. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz