komplikace v dopravě

Polámané stromy, evakuovaný vlak! Hasiči kvůli vichru hlásili stovky výjezdů

Martin Klícha
Martin Klícha
26.8. 2020 12:12
Téma:

Varování meteorologů se vyplnilo, do Česka se ve středu přihnal silný vítr. Ten lámal stromy už dopoledne zejména v Čechách. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platila až do středeční 18. hodiny, dál až do páteční půlnoci platí výstraha před možným vznikem požárů. Hasiči hlásí kvůli vichru stovky výjezdů. V Chlumci se převrátil skákací hrad, několik dětí se zranilo.

"Tlaková níže Kirsten postoupila nad Baltské moře a v souvislosti s ní se v Česku vyskytují nárazy větru i kolem 20 m/s (70 km/h) – dosud nejvyšší nárazy větru v nižších polohách byly zaznamenány na stanicích Plzeň-Mikulka 23 m/s, Kocelovice, Kadaň-Tušimice, Praha-Karlov 22 m/s," informoval dříve Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Výstraha před silným větrem platila pro Prahu, Středočeský kraj, část Jihočeského kraje (Blatná, Milevsko, Písek, Strakonice, Tábor), Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, část Kraje Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Žďár nad Sázavou), Olomoucký kraj a Moravskoslezský kraj. Skončila v 18:00.

 

Silný vítr působil problémy už dopoledne, hasiči vyjížděli k popadaným stromům podle policejního informačního portálu například k obci Kluky na Mladoboleslavsku, k obci Pečice na Příbramsku či k Horšovskému Týnu na Domažlicku.

 

Situaci v Praze popsal mluvčí místních hasičů Martin Kavka po 17. hodině takto:

 

 

V Chlumci pravděpodobně převrátil vítr skákací hrad, zranilo se šest dětí. Na místo byl povolán i vrtulník záchranářů. Více se dočtete ZDE.

 

V jižních Čechách k 17:30 řešili hasiči asi 40 událostí spojených se silným větrem. Dvakrát tu do spadlých stromů najely vlaky - v Třeboni a také u Ostrovce na Písecku. V druhém zmíněném případě museli hasiči ze soupravy evakuovat 50 lidí.

 

"Od rána do 12:30 evidujeme již 32 případů spojených se silným větrem. Nejčastější jsou popadané stromy v komunikacích. Vyjíždíme zejména na Tachovsku, Plzni-severu a Plzni-městě," sdělil mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar.

 

 

Hasiči Pardubického kraje zasahovali od rána do 13:00 v souvislosti s větrem u 10 událostí. "Prozatím se jednalo o spadlé stromy a polámané větve na komunikacích. Výstraha platí do 17 hodin. Tak si držte klobouky, ať vás vítr neodnese," zveřejnili na sociálních sítích.

 

Silný vítr udeřil i v Praze, hasiči tam do 14:00 zasahovali u 12 událostí v souvislosti s počasím. Například v Hloubětíně spadly stromy na zaparkovaná auta.

 

 

"Do 14:20 zasahovaly jednotky v Ústeckém kraji u 17 událostí způsobených větrem. Stromy spadly na komunikace, a to na Lounsku, Litoměřicku, Chomutovsku, na Děčínsku a Ústecku. Na Litoměřicku upevňovali hasiči střešní plech na rodinném domku," informovali hasiči Ústeckého kraje.

 

Vichr výrazně zkomplikoval zásah středočeských hasičů u požáru štěpky na Příbramsku. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

 

Požár štěpky na Příbramsku:

 

Meteorologové také vyhlásili výstrahu před nebezpečím vzniku požárů. Ta je platná až do páteční půlnoci v Praze, částech Středočeského kraje (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Rakovník, Říčany, Slaný) a částech Ústeckého kraje (Bílina, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec).

 

ČHMÚ doporučuje ve zmíněných krajích nerozdělávat ohně v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně, řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány, a dbát na úsporné hospodaření s vodou.

GALERIE: Silný vítr v Česku - 26. 8. 2020

1
/
3
Zdroj: HZS Plzeňský kraj
Hasiči v Plzeňském kraji mají kvůli silnému větru desítky výjezdů - 3

TN.cz