náročný den

Vítr převrátil kamion na dálnici! Lámal stromy, zastavil vlaky

Převrácený kamion D8
Zdroj: TV Nova
Převrácený kamion
Téma:

Silný vítr po celé republice lámal a vyvracel stromy a strhával střechy. Desítky zásahů mají za sebou například hasiči na jihu a severu Čech a na Vysočině. A co hůř, vítr se v nejbližších hodinách neutiší.

Vítr bral s sebou vše, co mu přišlo do cesty. Prudké poryvy větru například v Jablonci nad Nisou strhly plechovou střechu z panelového domu. “Ozvala se rána a za minutu volal soused odnaproti, že se nám srolovala střecha a že nám odlétla,“ popsal jeden z obyvatel domu.


Vítr byl tak silný, že hasiči nemohli použít výškovou techniku. Čekali, až se poryvy trochu uklidní. “Je to nebezpečné, jak pro lidi venku, tak i pro lidi zasahují nahoře. Obáváme se, aby vítr nepodebral tu část střechy, která tam ještě je, a nesmetl je ze střechy,“ řekl velitel zásahu Zdeněk Průša.

 

 

Ve Středočeském kraji na dálnici D8 okolo 21. kilometru kvůli silnému větru odpoledne havaroval kamion. Náklaďák se převrátil na bok, kabina s řidičem sklouzla ze svahu o několik metrů níže. Průjezdný zůstal jenom levý pruh, v místě se tvořily kolony.

 

 

Kamion na dálnici D8 havaroval kvůli silnému větru:


V Liberci zase spadl strom na dvě osobní auta. Jedno bylo zaparkované a druhé místem zrovna projíždělo. Jeho řidička se podruhé narodila. “Byla to pořádná rána, prostě jsem seděla v autě, zastavila jsem a najednou 'ďuch' ho,“ přiblížila řidička děsivý zážitek.

 


V Praze zasahovali hasiči od ranních hodin do osmi večer celkem u 30 případů, které souvisely se silným větrem. Většinou se jednalo o popadané stromy či uvolněné plechy na střechách. Nejvíce práce měli hasiči z odklízením stromu, který spadl v ulici Nuselská na zaparkovaný automobil.

 

GALERIE: Spadlý strom na Nuselské ulici

1
/
7
Zdroj: HZS Praha, Roman Půta
Spadlý strom v Praze na Nuselské - 3


“Lezci pražských hasičů pak museli zajistit uvolněný billboard na fasádě domu v ulici Arabská v Praze 6. Zásah navíc komplikoval dopravu na Evropské třídě,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

 

Zásah u strženého billboardu:


Na Vysočině dělal problémy zvednutý prach z polí. Na některých místech byla mračna prachu tak mohutná, že nebylo vidět na metr. Silný vítr rozfoukával po okolí odpadky a také lámal stromy, hasiči měli už od rána plné ruce práce.

 


“Nejčastěji hasiči odstraňovali větve a stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu,“ sdělila mluvčí hasičů Petra Musilová.


Na Pardubicku komplikoval vítr hašení požárů. Na čtyřech místech, tedy v Němčicích, Horním Bradle, Vraclavi a Olešné u Brandýsa nad Orlicí hořel lesní porost.

 


Vítr na mnoha místech zastavil vlaky. Na hlavních železničních koridorech z Českých Budějovic na Prahu a na Plzeň a také mezi Dačicemi a Telčí polámané stromy zpřetrhaly trakční vedení a popadaly na koleje.


Vítr měl v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách 90. Výstraha platí až do středeční druhé hodiny ranní.
 

Podívejte se na reportáž o následcích silného větru:

David Pik, rod TN.cz