ČHMÚ

Silný vítr trápí Česko! V Chebu narazil vlak do spadlého stromu. VÝSTRAHA

Vítr
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 15:26
4.5. 2021 10:51
Téma:

Do Česka se přihnal silný vítr, který by podle meteorologů mohl na horách v nárazech během dne dosahovat i rychlosti 90 kilometrů v hodině. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která je platná až do úterního večera. Současně meteorologové varují, že silný vítr potrápí Českou republiku i ve středu. V Sokolově zasáhl padající strom ženu a dvě děti, všichni skončili v péči záchranářů. V Chebu narazil vlak do spadlého stromu.

Od úterního dopoledne začala platit výstraha ČHMÚ před silným větrem. Ten by mohl v nárazech dosahovat rychlosti nad 65 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině.

 

Výstraha je platná pro Prahu, části Středočeského kraje (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Slaný), části Jihočeského kraje (Blatná, Milevsko, Písek, Prachatice, Strakonice, Vimperk, Vodňany), Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, části Pardubického kraje (Králíky, Lanškroun, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Olomouckého kraje (Jeseník, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh) a celý Moravskoslezský kraj. Varování je platné až do 20:00.

 

"Zejména v horských oblastech očekávejte vítr s nárazy větru až 90 km/h. Zabezpečte si skleníky, upevněte volně uložené předměty a pozor si dávejte na silnicích, kde vás mohou ohrozit i padající větve či stromy," doporučují hasiči Pardubického kraje.

 

 

Hasiči Karlovarského kraje již hlásí celou řadu výjezdů k popadaným stromům. V Sokolově padající strom zasáhl ženu a dvě děti. Všechny si převzala záchranná služba. Během úterního dopoledne vyjížděli hasiči odstranit spadlý strom také v Krásném Jezu, Fojtově, Nadlesí u Lokte, u Žlutic, Bečova, Krásna, Nejdku, Drmoulu, Březové či ve Staré Roli.

 

Odpoledne pak vyjížděli k dopravní nehodě v Chebu, v části města Zátiší-Myslivna narazil osobní vlak do stromu spadlého přes koleje. "Nehoda je bez zranění. Ve vlaku byl v době nehody jeden cestující a dva členové posádky vlaku. Provoz na trati z Chebu směrem na Pomezí a dál do německého Schirndingu je zastavený ," informovali hasiči na sociálních sítích.

 

"Za dnešek evidujeme nárůst zásahů na popadané stromy. V této chvíli již 10 zásahů napříč krajem. Krom zablokování průjezdu komunikací nedošlo k významnějšímu zásahu na spadlý strom," uvedl mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar.

 

Silný vítr potrápí Česko i ve středu, od poledne bude platit výstraha pro části Středočeského kraje (Beroun, Hořovice, Kladno, Příbram, Rakovník, Slaný), Jihočeského kraje (Blatná, Strakonice, Vimperk), Plzeňský kraj, Karlovarský kraj a Ústecký kraj.

 

Meteorologové také varují před přízemními mrazy ve vegetačním období. Ty by měly přijít v noci na čtvrtek a brzy ráno.

 

Na předpověď počasí na úterý 4. května se můžete podívat zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz