výstraha ČHMÚ

V Česku řádí velmi silný vítr! Meteorologové upravili výstrahu

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:30
28.12. 2020 6:42
Téma:

Předpověď meteorologů se vyplnila, Česko zasáhl velmi silný vítr, který trápí zejména východ a sever republiky. Hasiči v souvislosti s počasím hlásí stovky výjezdů. Policie musela kvůli popadaným stromům uzavřít několik silnic. Meteorologové v pondělí dopoledne upravili výstrahu, zejména prodloužili její trvání.

Velmi silný vítr zasáhl Česko v neděli po poledni, od té doby mají jednotky Integrovaného záchranného systému plné ruce práce. Jen na Vysočině, kde platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, vyjížděli hasiči do pondělního rána k více než 200 událostem.

 

"Nejčastěji hasiči odstraňovali spadané stromy a větve, které padly na komunikaci a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí řešili hasiči na Havlíčkobrodsku a Žďársku," potvrdila TV Nova mluvčí hasičů Petra Musilová s tím, že hasiči vyjeli také k několika nehodám, kdy auta narazila do popadaných stromů. Nehody se naštěstí obešly bez zranění.

 

Situace byla velmi vážná i na Pardubicku. Tam hasiči do pondělního rána vyjížděli k 131 událostem. Hasiči Zlínského kraje vyjeli od nedělního večera do pondělních 13:00 kvůli počasí celkem 54krát. Většinou se jednalo o odklízení popadaných stromů a větví, v jednom případě ale vyjely jednotky k poškozené střeše. Všechny události se obešly bez zranění.

 

Situace na Vysočině byla nepříznivá i v pondělí. "Od dnešní šesté hodiny ranní do deváté hodiny dopolední zasahovali vysočinští hasiči u dalších více než pěti desítek událostí v souvislosti s počasím. Opět nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu," potvrdili hasiči Kraje Vysočina na sociálních sítích.

Dodavatelé energií řeší domácnosti bez proudu:

 

Kvůli popadaným stromům musela policie v noci uzavřít několik silnic. Uzavřeny musely být komunikace II/353 od exitu 119 dálnice D1, dále komunikace II/351 mezi obcemi Česká Bělá a Chotěboř a také III/3438 mezi obcemi Český Herálec a Vortová.

 

Silný vítr na horách:

 

Zhruba kolem čtvrté ranní policisté uzavřeli také komunikace II/353 mezi obcemi Zhoř a Stáj a II/523 mezi Humpolcem a Krasoňovem. "Na zprůjezdnění se bude pokračovat v ranních hodinách po zlepšení povětrnostních podmínek," uvedla ráno mluvčí policie Dana Čírtková.

 

 

Kvůli silnému větru měli plné ruce práce i policisté na Olomoucku. Ti kromě uzavírek řešili také vážnou nehodu mezi Dolním Údolím a Zlatými Horami, kde na Octavii spadl smrk. Zraněnou spolujezdkyni převezly k sanitnímu vozu hlídky policie.

 

 

"Nejvyšší náraz kolem 145 km/h zaznamenala včera Sněžka, v noci pak Šerák v Jeseníkách 125 km/h a Lysá hora v Beskydech 115 km/h. I mimo hory se našla velmi větrná místa, a to zejména na Českomoravské vrchovině (Svratouch 115 km/h, Skuteč 110 km/h, Přibyslav 100 km/h)," informoval v pondělí ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že větrno bude patrně celý den.

 

Výstrahy před velmi silným větrem:

Meteorologové ČHMÚ v pondělí dopoledne upravili varování před velmi silným větrem. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí až do pondělního poledne v částech Libereckého kraje (Frýdlant, Liberec), do půlnoci v noci na úterý v částech Pardubického kraje (Hlinsko, Chrudim, Litomyšl, Vysoké Mýto), Středočeského kraje (Čáslav) a v částech Kraje Vysočina (Havlíčkův Brod, Chotěboř, Žďár nad Sázavou). Až do úterý do 4:00 pak platí v částech Olomouckého kraje (Jeseník, Šumperk), Moravskoslezského kraje (Bruntál, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov, Třinec).

 

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí pak platí v částech Ústeckého kraje, Libereckého kraje, Královéhradeckého kraje, Středočeského kraje, Jihočeského kraje, Pardubického kraje, Kraje Vysočina, Olomouckého kraje, Jihomoravského kraje, Zlínského kraje a Moravskoslezského kraje.

 

 

Grafická podoba výstrahy před silným větrem:

TN.cz