Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí v Česku

Vichr zkomplikoval cestu po D1, stopnul lanovku. Vydrží do úterý

Počasí- Bouře
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Ilustrační foto

Problémy způsobuje v neděli silný vítr na některých místech Česka. Zastavena byla například horní část lanovky na Sněžku. Problémy hlásí také dálnice D1 u Ostravy. Před silným větrem varovali meteorologové původně západ Čech a východ Moravy, nakonec ale výstrahu rozšířili na velkou část území..

Podle webových stránek lanové dráhy je kvůli silnému větru mimo provoz horní úsek lanovky na Sněžku. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je zatím v provozu.

 

Vítr trápí také řidiče na dálnici D1 v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z informací dopravního webu Ředitelství silnic a dálnic. Řidiči by si tak podle silničářů měli dát pozor na boční vítr a jet opatrně.

 

Meteorologové už v sobotu varovali před silným větrem, který do Česka přijde v neděli a pondělí. Výstraha platí zejména v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Se silným větrem by měli počítat lidé také v Praze. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se může vítr objevit i na severu Moravy a ve Slezsku.

 

 

V neděli se větrná výstraha dočkala rozšíření, podle kterého by mělo silně foukat i ve většině Středočeského kraje a na jihu Čech. 

 

Podle meteorologů se na řadě zmíněných míst vítr utiší v pondělí odpoledne. V Pardubickém, Jihomoravském a Olomouckém kraji a také v okresech Jindřichův Hradec, Bruntál a Opava by ovšem mělo fičet až do úterního poledne.

 

"V prohlubující se brázdě nízkého tlaku vzduchu bude postupovat přes střední Evropu k východu frontální systém doprovázen silnějším větrem," upozorňoval v sobotu ČHMÚ. Očekává se silný jižní, postupně jihozápadní vítr s nárazy nad 65 km/h. Na horách pak může rychlost větru dosáhnout až 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice.

 

"Vítr v Čechách během pondělního dopoledne přechodně zeslábne, naopak na Moravě a ve Slezsku bude odpoledne zesilovat severozápadní vítr a nárazy v noci na úterý opět dosáhnou místy 65 km/h. V Krušných horách a na horách na severu Čech vítr bude slábnout až během úterního dopoledne," varovali experti v neděli.

 

Podívejte se, jaké bude počasí v následujících týdnech:

pan TN.cz