PANDEMIE

Šíření koronaviru v Evropě: Rakušané i Britové zpřísňují opatření

Petra Matýsková
Petra Matýsková
13.9. 2020 21:09
Téma:

Počty nakažených rostou rychlým tempem v celé Evropě. Sousední Rakousko od pondělí rozšiřuje povinné nošení roušek. Podle premiéra Kurze se země ocitla na začátku druhé vlny epidemie. V sobotu tam přibylo 869 nakažených, více než polovinu případů přitom testy odhalily ve Vídni. Nová preventivní opatření od pondělí zavádí i Británie.

V sobotu v rakouské metropoli padl smutný rekord. Pozitivní test na koronavirus tam mělo 444 pacientů, nejvíce od začátku epidemie.


V neděli ve Vídni zaznamenali jen 149 případů, přesto lídr země Sebastian Kurz upozornil na to, že se Rakousko ocitlo na prahu druhé vlny epidemie. Nošení roušek je povinné ve veřejné dopravě a supermarketech, už v pondělí se ale Rakušané dočkají změn.


“Od pondělka budou roušky povinné také v obchodech, ve službách, vládních budovách, na chodbách škol a ve všech zařízeních, kde dochází ke kontaktu se zákazníky,“ vyjmenoval Kurz.

 


Na tvrdší opatření si budou muset od pondělí zvykat i Britové. Premiér Boris Johnson ve snaze zpomalit šíření viru omezil shromažďování na veřejnosti. Zatím se Britové mohou scházet ve skupinkách do 30 lidí, teď se jejich počet sníží na šest. Výjimkou jsou kanceláře, pohřby, svatby nebo sportovní utkání.


“Musíme jednat velmi rychle, abychom zabránili exponenciálnímu růstu. Pokud se zpozdíme třeba jen o pár dní, může to být docela nebezpečné,“ prohlásil profesor experimentální medicíny Peter Openshaw.


Varovná čísla hlásí i Francie, která teď společně se Španělskem a Českem eviduje nejvíce případů nákazy na milion obyvatel. Včera tam počty nových pacientů poprvé překonaly hranici 10 tisíc. Úřady už vyzvaly obyvatele, aby omezili shromažďování.
 

rod TN.cz