HROMADNÁ DOPRAVA

Změny v hromadné dopravě! Kvůli koronaviru se mění jízdní řády

Autobus MHD - Ústí nad Labem
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Jako připomenutí doby před karanténou působí v posledních dnech cesta veřejnou dopravou. Ta se stala se prakticky jediným místem, kde se lidé ještě pravidelně potkávají ve větším počtu. Řada pravidel, které jejich cestování provází, dávají ale jasně najevo, jaké problémy Česko i celý svět sužují.

Zatímco většina míst, kde se lidé scházeli, je od minulého týdne zavřená, MHD v jednotlivých krajích nadále funguje, byť v omezeném režimu. Je však také jedním z nejrizikovějších míst, kde by mohlo dojít k nákaze šířícím se koronavirem. Existují tak pravidla, která je ve veřejné dopravě nutné dodržovat.

 

Pokud je to možné, ničeho se v dopravních prostředních nedotýkejte rukamal Je-li volné místo, posaďte se a vyhněte se držení všech madel a úchytů. Jestliže je dopravní prostředek plný, snažte se udržovat dvoumetrový odstup od ostatních cestujících. Sedejte si také co nejdál od řidiče, ať minimalizujete riziko, kterému je vystaven.

 

 

"Každá ochrana je lepší než žádná. Pokud nemusíte, zůstaňte prosím doma,“ nabádá ministerstvo. Ochrana dýchacích cest, dříve spíše doporučovaná, je od čtvrtka na veřejnosti povinnou záležitostí.

 

Zabránit šíření koronaviru se snaží také jednotlivé dopravní podniky, když dbají na zvýšenou hygienu svého vozového parku.Každý vůz se také po příjezdu na konečnou zastávku vyvětrá .KKaždodenně se dezinfikují madla, parapety, držáky, validátory, nově užívá i čištění ozonem. Na povrchu předmětů totiž nakažlivý vir může vydržet až tři dny. 

 Podívejte se na opatření v jednotlivých krajských městech:

 

PRAHA

Pražské MHD se nová vyhláška o ochraně dýchacích cest nijak nedotkne, povinnost zakrývat si ústa a nos platila již od pondělní půlnoci. Rouška je jako ochrana ideální, postačí ale i jakékoli improvizované řešení, například nákrčník, šátek nebo šála.

 

 

Pražský dopravní podnik zavedl několik opatření již v minulém týdnu. Ve snaze chránit řidiče nelze již od pátku nakupovat na městských autobusových linkách jízdenky, zakázáno je nastupovat předními dveřmi, aby přední část byla vyhrazena jen řidičům.

 

Od minulého pátku také cestující nemusejí v metru, tramvajích a městských autobusech mačkat pro otevření dveří příslušné tlačítko. Otevírání je automatické.

 

Ve stanicích metra se také objevily zásobníky s dezinfekcí. Přednost k pořízení jízdenek by měla mít mobilní aplikace Lítačka, uzavřena byla většina prodejních míst ve vestibulech metra.

 

V metru dojde k novému omezení v sobota 21. března, kdy začne jezdit podle prázdninového jízdního řádu. V praxi to znamená prodloužení intervalu odjezdu o jednu až dvě minuty. Tramvaje na podobný rozpis přejdou o dva dny později. U páteřních linek číslo 9, 17 a 22 naroste prodleva mezi tramvajemi jen o 60 vteřin.

 

 

Provoz autobusů zůstává stejný jako dosud, v pracovních dnech jsou tak mírně prodlouženy prodlevy na nejfrekventovanějších linkách, u vybraných městských linek je provoz ukončen již ve 22:30. Zároveň nejsou v provozu školní linky.

 

Vzhledem k omezením klesl zájem o večerní a noční provoz, proto bude od pátku řád dočasně stejný jako ve všední dny. Intervaly u tramvají 91 až 99 a páteřních autobusových linek 904, 905, 910, 911, 912 a 915 tak zůstanou na 30 minutách.

 

 

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE

České Budějovice zrušili minulou středu doplňkový prodej jízdenek u řidičů, od stejného data také platí omezený prázdninový jízdní řád. V pátek 13. března došlo ke zrušení nočních spojů. Od soboty pak ve snaze chránit řidiče dopravní podnik zakázal nástup a výstup předními dveřmi.

 

"Nechceme se uchylovat k zákazu do vozů bez roušek, nicméně vás důrazně žádáme o zakrytí úst. Chraňme sebe i ostatní," prosil na svých stránkách dopravní podnik města České Budějovice. Nařízení vlády už od čtvrtka přeměnilo prosbu v nutnost.

 

PLZEŇ

Dopravní podnik v Plzni omezil otevírací dobu svých zákaznických center. Cestující vyzval, aby k prodloužení předplatného či dobití elektronické peněženky využívali e-shop, Plzeňskou kartu a bankomaty.

 

V souvislosti s omezením výuky zrušil od 11. března školní autobusové spoje. V autobusech také není možné nakupovat jízdenky u řidiče, i tam platí zákaz nástupu a výstupu předními dveřmi.

 

 

KARLOVY VARY

V Karlových Varech došlo s platností od úterý 17. března k úpravě jízdních řádů, mimo jiné nejezdí školní autobusy.

 

 

V autobusech městské hromadné dopravy i meziměstské linkové dopravy se nenastupuje a nevystupuje předními dveřmi, řidiči neodbavují cestující ani neprodávají jízdenky. Od čtvrtka tam také samozřejmě platí povinnost nošení roušek.

 

 

ÚSTÍ NAD LABEM

Dopravní podnik města Ústí nad Labem zvolil podobná opatření jako v Karlových Varech. V souvislosti se zrušením vyučování došlo k vyřazení školních spojů, přerušen je i prodej jízdenek u řidiče. Namísto toho lze koupit jízdenky v prodejních automatech, u smluvních prodejců, platit bezkontaktně nebo si zakoupit SMS jízdenku. Pro nástup a výstup neslouží přední dveře u řidiče, přístup ke kabinám řidičů je navíc omezen.

 

Omezenou pracovní dobu má předprodejní místo jízdenek dopravního podniku, uzavřena je doplatková prodejna i lanová dráha na Větruši. Není nutné mačkat tlačítko k otevření dveří.

 

 

Od čtvrtka nepořídíte v zákaznickém centru DPmÚL s hotovostí, cestující své platby musejí provádět výhradně platební kartou. Ochrana dýchacích cest je stejně jako v jiných MHD již povinným "módním doplňkem".

 

LIBEREC

Od pondělí 16. března do neděle 24. března Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou zrušil zastávky MHD na znamení a omezil provozní dobu prodejny na terminálu MHD ve Fügnerově ulici pouze od 10:00 do 14:00 hodin.

 

Zakázány jsou také návštěvy v budově ředitelství dopravního podniku. Tato opatření rozšířila stávající změny z minulého týdne: například automatické otevírání dveří bez nutnosti mačkat tlačítko dveří, zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče či zrušení školních linek autobusů.

 

 

 

HRADEC KRÁLOVÉ

Dopravní podnik Hradce Králové zrušil nutnost používat k otevření dveří tlačítka a vydal zákaz nastupovat a vystupovat předními dveřmi. Došlo i ke zrušení prodeje jízdenek přímo u řidiče. Jednorázovou jízdenku radí DPMHK zakoupit v trafice, mobilní aplikaci nebo formou SMS jízdenky. Pozastaven je také provoz školních linek.

 

 

Do odvolání je od pondělí také uzavřena hala dálkové dopravy. "Samotné informace o dálkové a meziměstské autobusové dopravě můžete získat v sousední hale MHD," informuje DPMKH na svém facebooku.

 

PARDUBICE

V Pardubicích platí prázdninový jízdní řád, nastupovat a vystupovat nelze předními dveřmi autobusů, pozastaven je prodej jízdenek u řidiče. Do odvolání platí také na mycí lince DPMP zákaz mytí aut pro externí zákazníky.

 

Od středy jezdí některé linky posílené dalším vozem. Autobusy pojedou, jak jim dopravní situace dovolí.

 

 

JIHLAVA

Také Jihlava zrušila doplňkový prodej jízdenek u řidiče a hotovostní úhrady přirážek k jízdnému v sídle společnosti. Ani tam není možný nástup a výstup do vozu předními dveřmi, prostor od čela vozu po první řadu sedadel je vyznačen páskou pro zamezení vstupu cestujících.

 

Od pondělí 23. března budou zavedeny změny jízdných řádů na linkách A, B a C. Omezení linek A, B a C jsou pouze v pracovní dny a základní interval mezi jednotlivými spoji se tím prodlužuje na 15 minut. Dočasně se ruší linka N.

 

BRNO

Ani Brno ve svých omezeních nevyčnívá. Platí zákaz nástupu a výstupu předními dveřmi, omezen je přístup ke kabinám řidičů. Cestující nemusejí mačkat tlačítka dveří s výjimkou zastávek na znamení. Zrušen je doplňkový prodej jízdenek u řidiče v zónách 100+101, kontroloři jízdenek je budou bez fyzického kontaktu s cestujícími a jejich osobními doklady. I tam by cestující měli volit nákup jízdenek bezhotovostně.

 

 

 
Autobusové a trolejbusové linky přešly na prázdninové jízdní řády, tramvajové linky zůstali zachovány v běžném režimu.

 

 

ZLÍN

Dopravní společnost Zlín-Otrokovice přešla od pondělí 16. března na letní provoz. Ani tam nenastupujte a nevystupujte předními dveřmi, u řidičů jízdenky nezakoupíte. "I když to bude znamenat pro cestující určité dočasné omezení, prosíme o pochopení. Zdraví řidiči jsou podmínkou toho, aby MHD vůbec fungovala, a pokud můžeme udělat něco pro snížení rizika přenosu nákazy, chceme toho využít," vysvětlil ředitel DSZO Josef Kocháň

 

Zlínský kraj rovněž povolil používání příměstských autobusů bez placení jízdného, rozhodnutí se ale netýká trolejbusů ani autobusů MHD Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice. V MHD cestující nadále potřebují platný jízdní doklad.

 

"Dostali jsme v této věci několik dotazů a uvědomili jsme si, že u některých cestujících by mohl vzniknout mylný dojem, že rozhodnutí kraje o dočasném odpuštění jízdného v příměstské linkové autobusové dopravě by se mohlo týkat i MHD. Není tomu tak. Bezplatná doprava se vztahuje pouze na autobusovou dopravu, jejímž objednavatelem je Zlínský kraj," vysvětlil ředitel DSZO Josef Kocháň.

 

OLOMOUC

Ani v Olomouci nechtějí v opatřeních vybočovat. Přístup ke kabině řidiče je z vozu zamezen zapáskováním prostoru za první řadou sedaček, trvale jsou uzavřeny přední dveře u řidiče u všech autobusů, Došlo také k omezení předprodeje jízdenek na prodejnách v Legionářské ulici a na hlavním nádraží, otevřena je jen jedna přepážka. U řidičů cestující jízdenky nekoupí. Není třeba mačkat tlačítka k otevření dveří.

 

Od 16. března došlo k redukci z 12minutového linkového intervalu na interval 15 minut, od čtvrtka je zaveden prázdninový autobusový provoz.

 

 

Chránit své řidiče před nákazou koronavirem se rozhodli také někteří malí dopravci na Olomoucku. Cestující jsou od šoférů odděleni fóliemi, například v náhradních autobusových spojích jezdících přes Bohuňovice, kde probíhá výluka.

 

 

OSTRAVA

Od čtvrtka nebudou řidiči ostravské městské dopravy otevírat přední dveře. Na linkách číslo 1, 2, 7, 10 a na trolejbusových linkách nebudou dodržovány jízdním řádem předepsané nízkopodlažní spoje. K omezení dopravy z důvodu šíření koronaviru prozatím nedošlo.

 

 

VLAKOVÁ DOPRAVA

Šíření nemoci COVID-19 ovlivnilo také vlakovou dopravu. Až do odvolání je zastavena veškerá mezistátní osobní železniční doprava mezi Českou republikou a Německem, Rakouskem, Slovenskem a Polskem.

 

Od úterý jsou dočasně zrušeny vnitrostátní vlaky SC Pendolino v úseku Praha – Ostrava / Český Těšín. Od 18. do 23. března nepojedou ani vlaky IC Praha – Opava východ, resp. Bohumín.
V návaznosti na rozhodnutí Hygienické stanice Olomouckého kraje vlaky od 16. března neobsluhují zastávky v Litovli, Července a Uničově. Od 18. března je pozastaven prodej rezervací do všech vlaků s výjimkou spojů SC Pendolino po obnovení jejich provozu 24. března. Kompletní rozpis najdete v přiloženém odkazu.

 

 

Vlakový personál až do odvolání neprodává jízdenky. Cestující si je mohou pořídit prostřednictvím on-line prodejních kanálů nebo u pokladních přepážek. U nich jsou preferovány bezhotovostní platby.
 

Související témata:
TN.cz