boj s koronavirem

Situace je kritická! Evropské země by měly zpřísnit omezení, vyzývá WHO

COVID-19 bez příznaků
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 8:56
8.1. 2021 6:52
Téma:

Situace s koronavirem je kritická a po celém světě přibývá velké množství nakažených pacientů. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala Evropu, aby jednotlivé země více zpřísnily opatření proti šíření nemoci. Důvodem je především obava z nové mutace viru.

"Situace je velice znepokojivá, což znamená, že ještě nějakou dobu musíme dělat více než doteď a zintenzivnit zdravotní i sociální opatření. Zajistíme tak, že dokážeme vyrovnat strmou křivku v některých krajinách,“ sdělil šéf sekce Světové zdravotnické organizace pro Evropu Hans Kluge.


Podle BBC je nová mutace koronaviru, která se objevila ve Velké Británii a podle vědců má být více nakažlivá, už ve 22 evropských zemích. Kluge zároveň poznamenal, že současná opatření, například nošení roušek, omezení kontaktů a správná hygiena, jsou velmi rozumná, ale měla by se ještě zpřísnit.

 


"Bez zvýšení kontroly za účelem zpomalení šíření viru se zvýší už tak velká zátěž na zdravotnická zařízení,“ doplnil Kluge.


Zavedená opatření ve spojitosti s adekvátním testováním, karanténou, izolací a očkováním budou podle Klugeho fungovat v případě, že všichni budou dodržovat jednotlivé zavedené restrikce proti šíření koronaviru.

 

Česká vláda prodloužila opatření proti koronaviru, ta se mohou ještě zpřísnit. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz