zahraničí

Rozdíly v očkování: Někde dávají třetí dávku, jinde lidé nemají ani první

Patrik Balcar
Patrik Balcar
16.7. 2021 12:58
Téma:

Izrael už začal některým skupinám obyvatel podávat třetí dávku vakcíny proti koronaviru. V mnoha zemích po celém světě ale očkování nejde tak rychle, jak se plánovalo. Často jde o chudší státy, očkování je ale překvapivě pomalé také například v Austrálii.

Austrálie na jednu stranu patří v boji s koronavirem mezi nejúspěšnější státy. Od začátku pandemie se tam nakazilo jen zhruba 30 tisíc lidí, a to hlavně kvůli přísným opatřením. Teď ale v Austrálii počet nově nakažených roste a mnoho oblastí včetně Sydney nebo Melbourne raději prodlužuje uzávěry.

 

"Prosíme všechny, aby kromě výjimečných případů zůstávali doma a nikam nechodili. Nechoďte nakupovat, nechoďte ven, pokud to není nezbytně nutné," vyzvala obyvatele premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová.

 

 

V Austrálii zatím první dávku vakcíny dostalo zhruba 28 % obyvatel a za většinou bohatších zemí světa tak stát zaostává. Naopak Izrael lidem s oslabenou imunitou nabízí už třetí dávku vakcíny. "Doufáme, že nám to pomůže se vrátit k normálnímu životu a hlavně doufáme, že to pomůže ochránit naše pacienty," okomentovala izraelská lékařka Yael Peledová.

 

V Evropě počty nakažených stoupají a prezident USA Biden po jednání s německou kancléřkou Merkelovou prohlásil, že Spojené státy znovu projednají zákaz cestování z Evropské unie.

 

 

"Ohledně zákazu cestování vám dokážu odpovědět během několika dní. Celou záležitost teď musí projednat náš koronavirový tým," sdělil Joe Biden. Podle kancléřky Merklové je důležité zavést taková pravidla, která budou udržitelná a nebudou se za několik dní či týdnů opět rušit.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
ts TN.cz