finanční pomoc

Situace se zhoršila, do Řecka chtějí tisíce uprchlíků. Unie nabízí řešení

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Publikováno 5. 3. 2020
Téma:

Na hranicích mezi Tureckem a Řeckem se shromáždilo na 25 tisíc uprchlíků. Evropská unie se po středečních jednáních rozhodla poskytnout na řešení krize finanční pomoc, přičemž část peněz poputuje na zlepšení situace v Sýrii.

Poslanci si nebrali servítky a pustili se do pěstních soubojů v tureckém parlamentu. Napětí na půdě parlamentu vyvolal výrok opozičního zákonodárce, který obvinil tureckého prezidenta z neúcty k tureckým vojákům umírajícím v Sýrii.

 

Ankara vyslala do Sýrie několik tisíc vojáků, kteří se v severo-syrské provincii Idlib zapojili do bojů proti syrské armádě podporované Ruskem. Důsledky války v Sýrii ale pociťuje také Evropa. Stále víc migrantů prchá až k řeckým hranicím. "Pro ubytování migrantů hledajících azyl budeme muset zajistit matrace, spací pytle, přikrývky a další nezbytné věci," řekla Astrid Casteleinová z centra pro migranty.

 

Přes 500 běženců se provizorně přesunulo na plavidlo řeckého námořnictva, které ve středu zakotvilo v přístavu řeckého ostrova Lesbos. Loď zřejmě uprchlíky, z nichž většina pochází z Afghánistánu, převeze do středisek pro migranty. "Není to poprvé. Používali jsme námořní plavidla jako provizorní ubytování například v rocích 2016 a 2017," dodala Casteleinová.

 

 

O situaci na turecko-řeckých hranicích a v Sýrii jednala ve středu také Evropská unie. Brusel poskytne na řešení humanitární krize na hranicích v přepočtu více než čtyři miliardy korun, přičemž miliarda a půl půjde na zmírnění krize přímo v Sýrii. Nelegální migraci EU tolerovat nebude. Poskytování azylu uprchlíkům Řecko přitom na měsíc pozastavilo.

Související témata:
reg TN.cz