Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.8. 2015 06:48
zkažená voda

Infekce v Novém Boru se šíří: Tři lidé v nemocnici a zavřené školky

Cisterná s pitnou vodou
Zdroj: Mediafax

Kvůli šířícímu se infekčnímu onemocnění zůstanou v příštím týdnu všechny mateřské školy v Novém Boru zavřené. Má se tak ochránit zdraví dětí a zabránit dalšímu šíření průjmových onemocnění v dětském kolektivu. V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku už onemocněly stovky lidí, tři skončili v nemocnici.

Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. Přítomnost norovirů může podle hygieniků souviset s fekálním znečištěním pitné vody, které odhalily laboratorní testy v části vodovodní sítě v Novém Boru a také u jednoho vodojemu v Okrouhlé. Zatímco v Okrouhlé byly příčinou znečištění vody intenzivní deště, v Novém Boru po zdroji kontaminace zatím marně pátrají.

 

Znečištění vody podle hygieniků vysoce překročilo hygienické limity, proto zakázali používat vodu jako pitnou. K pití, čištění zubů, ale také k mytí ovoce a zeleniny by podle hygieniků měli lidé v postižených oblastech používat vodu z cisteren nebo balenou.

 

V Českolipské nemocnici už jsou hospitalizováni 3 lidé, desítky dalších museli ošetřit lékaři. "Večer mě chytly křeče, zvracení, tak jsem už pak s mamkou neváhal a jeli jsme do nemocnice," popsal jeden z nakažených.

 

 

"Vypustili jsme celý vodojem a vymyli celý vodojem, napustili novou vodou a stejně přistupujeme k chloraci celé sítě," řekla Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací.

 

Vodohospodáři teď provádějí úplné rozbory vody, které trvají 48 hodin, takže voda bude moci být prohlášena za pitnou nejdříve v úterý. Do té doby zůstanou preventivně zavřené i školky, na čerpacích stanicích třeba automaty na pití či toalety.
 

mom/Ivan Berka tn.cz / ČTK
Reklama