Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pokus o převrat

Situace ve Venezuele se přiostřuje. Spojené státy hrozí vojenskou akcí

Boj o moc ve Venezuele vrcholí. Šéf Bílého domu Donald Trump vyzval Kubu k okamžitému stažení jejích vojenských jednotek z Venezuely, jinak bude komunistický ostrov čelit embargu a tvrdým sankcím. Hodně napjatou situaci dokládá i fakt, že Spojené státy nevylučují případnou vojenskou akci.

Rozhodující fáze převzetí moci má podobu bojů na barikádách. Slzný plyn a gumové projektily mají zatlačit přívržence změny režimu do kouta. Juan Guaidó - venezuelský prezident uznávaný řadou států včetně USA a Česka - vyzývá k poslednímu tažení.

 

"Není pravda, že armáda je na straně režimu. Maduro nemá podporu ani respekt ozbrojených složek, protože nikoho neochraňuje, nenabízí řešení. Naopak. Teď máme příležitost ve Venezuele udělat pokrok," prohlásil Guaidó.

 

Potyčky v ulicích, ze kterých stoupá kouř, si vyžádaly už na stovku zraněných. "Už jsem nevěřil, že lidé z opozice stále existují a bojují. Přišlo nás ale hodně a statečně se bijeme za svobodu naší země," tvrdí venezuelský student a demonstrant Keimer Blanco.

 

Stovky lidí se během protestu pokusily zablokovat silnici na východě Caracasu poblíž vojenské letecké základny La Carlota. Při střetech s polovojenskými jednotkami Madurových stoupenců bylo zraněno 27 lidí, z toho nejméně jeden člověk byl postřelen.

 

Maduro, který nachází oporu zejména v Rusku a spřátelené Kubě, tvrdí, že puč ustál. Vojáky, kteří mu odmítli poslušnost, chce tvrdě trestat. "Všichni, kteří stříleli, se budou ze svých činů zodpovídat před soudem. Nic jim neodpustíme, musíme nastolit mír," prohlásil Maduro směrem k opozici.

 

 

 

Podle Spojených států, které podporují opozičního vůdce, za Madurův režim v ulicích bojují i kubánské vojenské jednotky. "Kubánci hrají velice důležitou roli v udržení Madura u moci, možná s pomocí Rusů. Venezuela patří svému lidu a neměla by být řízena silami zvenčí," tvrdí poradce pro národní bezpečnost USA John R. Bolton.

 

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea se Maduro chystal uprchnout právě na Kubu. Prý měl včera už připravené letadlo. Pompeo také řekl, že pokud bude potřeba, Spojené státy ve Venezuele vojensky zasáhnou.

 

Šéf Bílého domu proto Kubu vyzval k okamžitému stažení svých jednotek z Venezuely, jinak bude komunistický ostrov čelit embargu a tvrdým sankcím.

Karolína Tomašková, sei TN.cz