Nedostatek zdravotníků

Situace ve Zlínském kraji je kritická, sanitky už musí odvážet pacienty jinam

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 19:55
13.1. 2021 12:21
Téma:

V úterý přibylo přes deset a půl tisíce nově nakažených koronavirem, tedy téměř o sedm tisíc méně než ve stejný den v minulém týdnu. V mnoha nemocnicích je ale situace stále velmi vážná. Na jednotkách intenzivní péče zbývá jen necelých 20 % volných lůžek. Ve Zlínském kraji docházejí i jiné kapacity.

Zlínský kraj zažil krizi už v listopadu. Desítky covid-19 pozitivních osob odtud sanitky musely převézt do okolních regionů, některé až do Prahy. V úterý transporty z východu Moravy začaly znovu.

 

"Jeden pacient jel ze Zlína do Fakultní nemocnice Olomouc, dvě pacientky potom z Uherského Hradiště do fakultních nemocnic v Brně a další jel až do Znojma," uvedl Egon Havrlant, mluvčí nemocnic Zlínského kraje.

 

 

V nemocnicích chybí personál. Nakažených je přes 7000 zdravotníků. Od začátku roku jich přibylo zhruba tisíc. Vláda přitom minulý týden znovu umožnila návštěvy, byť za přísných pravidel. Ty byly v nemocnicích zakázané od prosince. "Mě to překvapuje, že to povolili právě teď, když je ta situace poměrně riziková a kritická,“ řekla Věra Prousková, ředitelka nemocnice ve Vsetíně.

 

Jak popisuje situaci hejtman Zlínského kraje, se podívejte v reportáži TV Nova:

 

Převozy, tentokrát necovidových pacientů, zvažuje i frýdecko-místecká nemocnice. Krnovská nemocnice potřebuje akutně přístroje pro vysokoprůtokovou kyslíkovou terapii. O deset takových přístrojů žádá státní hmotné rezervy. Problém je i s ventilátory. Kritická situace ve Zlínském kraji je i v domovech pro seniory. Covid je už ve většině z nich. První dva domovy ve Zlíně a Buchlovicích ve středu startují očkování.

 

Ředitel frýdecko-místecké nemocnice k aktuální situaci:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz