Už jen pár dní

Sjezd ČSSD se blíží, Hamáček zatím nenašel vyzyvatele!

Téma:

Do sjezdu sociální demokracie zbývá necelý týden. Vládní strana si příští pátek a sobotu v Hradci Králové bude mimo jiné volit i nové vedení.Současný předseda Jan Hamáček zatím nemá protikandidáta a v čele strany tak pravděpodobně zůstane.

Jan Hamáček oslavil před pár dny rok v čele strany - 18. února loňského roku vystřídal Bohuslava Sobotku. A sociální demokraté jsou s jeho prací evidentně spokojeni.

 

"Já jsem dostal 11 nominací z jednotlivých krajů a zatím se žádné jiné jméno kandidáta na předsedu neobjevilo," kvituje Hamáček.

 

ČSSD má dále čtyři místopředsedy - Romana Onderku, Martina Netolického, Jaroslava Foldynu a Janu Fialovou. A tady asi dojde k výrazným změnám.

 

Podle politologů po sjezdu zůstane na místopředsednické židli jen Roman Onderka. Ten by se měl podle plánů stát 1. místopředsedou strany.

 

 

Jaroslav Foldyna i Martin Netolický už dříve řekli, že funkci obhajovat nebudou. "Paní Fialová sice byla představitelkou ČSSD, ale byla do počtu - neměla výrazné téma, nebyla výraznou tváří, výrazným hlasem. Sama se rozhodla odejít a v podstatě asi i delegáti by ji vyměnili," myslí si politolog Jan Kubáček.

 

ČSSD ale podle stanov musí ve vedení mít alespoň jednu ženu. Tou novou může být ministryně práce Jana Maláčová. Doplnit by ji mohli místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 

"V tuto chvíli nemám podle krajských nominací žádnou vyzyvatelku, ale já bych si přála, aby se do čela sociální demokracie dostalo více žen. Máme desítky velmi schopných, ošlehaných političek," míní Maláčová.

 

Největší otazník visí nad Petříčkem - jeho zvolení či nezvolení bude podle odborníků těsné. On sám prý v případě neúspěchu zváží svůj odchod z vlády.

pez, Šimon Pilek TN.cz