Hraniční přechod

Skalní města nezvládají turisty z Polska. Policie opět zavírá hranici

Téma:

Také v pátek uzavřeli policisté hraniční přechod s Polskem ve Zdoňově nedaleko Teplicko-adršpašských skal. Důvodem jsou státní svátky v Polsku. Chráněná oblast totiž zažívá kvůli nájezdům turistů z druhé strany hranic kolaps.

Nejen letní prázdniny, ale už i začátek května způsobuje kolaps v Teplicko-adršpašských skalách. Je to kvůli tomu, že v Polsku mají prvního a třetího května státní svátek. A skály jsou nejen svou polohou, ale i unikátností pro naše severní sousedy velkým lákadlem.

 

Jenže parkovací kapacity jsou zpravidla zaplněné už kolem deváté ráno, a proto nemají policisté jinou možnost, než přechod ve Zdoňově pro auta zcela uzavřít. Polští návštěvníci pak musí na přechody buď do Náchoda nebo do Trutnova.

 

Smysl to podle nich má. Řidiči jsou totiž zastaveni zhruba 5 kilometrů před skalním městem a odkláněni na odstavná parkoviště. Dál musí po svých nebo mohou dojet vlakem. Také proto byl posílený jízdní řád a mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem. Tyto dny navíc jezdí vlaky každou půlhodinu.

 

 

Celý komplex Teplicko-adršpašských skal ročně navštíví na 400 tisíc turistů. A pokud si chcete krásu pískovcových skal vychutnat, aniž byste se prodírali davy turistů, zvolte raději jiné dny než nadcházející víkend.

pan, Filip Pultar TN.cz