Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.10. 2016 21:31
tisíce objektů

To je bordel! Majetek státu patří zaniklým socialistickým podnikům

Zdroj: TV Nova

Řada Čechů nedává, že žijeme v banánové republice, že úřady jsou jeden velký bordel a že pravá ruka neví, co dělá levá. A nyní se ukazuje, že je to částečně pravda.

Dokazuje to pátrání Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Vedení úřadu totiž rozjelo projekt, jehož úkolem je zmapovat státem vlastněný nemovitý majetek.


A ukázalo se, že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsou tisíce nemovitostí a pozemků, které jsou psané na národní výbory, státní statky nebo jiné instituce, které zanikly s pádem železné opony.


 


A čtvrt století se tak o ně nikdo nestaral. "Výsledkem naší práce je, že téměř 5 tisíc nemovitostí již bylo přepsáno na správného vlastníka, většinou na náš úřad. Jde o největší očistu katastru nemovitostí od bezprizorního majetku za posledních několik let," libuje si ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.


Podívejte se, který majetek mimo jiné ležel ladem


117

GALERIE: Bezprizorní státní majetek objevený v katastrech

Zdroj: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Bezprizorní státní majetek v obci Vítějeves

Hodnocení:


Stále však zbývá přibližně 20 tisíc parcel, domů, garáží, silnic a dalších pozemků a nemovitostí, které papírově patří státním firmám nebo institucím, které buď zanikly, byly zrušeny nebo jsou právě v likvidaci. Asi nejbizarnějším pohrobkem je státní podnik Výzkumný ústav lýkových vláken.


Mapa bezprizorního státního majetku
Zdroj: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových


Celkem bylo ještě loni 1381 institucí, socialistických státních podniků a dalších subjektů, které vlastnily majetek, i když už fakticky neexistují, nefungují nebo jsou v likvidaci.


Díky Mapě majetku státu se majetek vrací městům a úřadům a končí tak snad doba, kdy bezprizorně chátral a nikdo se o něj nestaral. Je také možné, že ÚZSVM po "vyčištění" katastrů začne znovu objevené pozemky a nemovitosti prodávat.

pez TN.cz
Reklama