Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

reklamní panely

Skandál na pražské radnici! Politik kvůli korupci skončil před soudem

Firma JCDecaux, která pro Prahu spravuje mobiliář včetně zastávek MHD, má velký problém. Její technický ředitel Tomáš Tenzer stojí spolu s bývalým pražským radním za ODS Michalem Valentou před soudem. Podle obžaloby měl radní firmě za 200 tisíc korun zprostředkovat výhodný pronájem reklamních panelů v centru Prahy.

Někteří politici tvrdí, že technický ředitel JCDecaux Tenzer u nich aktivně lobboval. A dokonce chtěl sám začít politickou kariéru - v minulých volbách kandidoval jako nezávislý za Piráty. Za informaci o výběrovém řízení na pronájem reklamních panelů v centru Prahy měl Valenta podle obžaloby dostat 200 tisíc. Ty byly oficiálně fakturované za poradenskou činnost.

 

Tehdejší radní Michal Valenta měl podle státního zástupce JCDecaux za tento tzv. "poradenský poplatek" sdělit, kolik nabízí ostatní. A společnost díky tomu měla zakázku vyhrát. "To je podstata té obžaloby. Využití interních informací a zvýhodnění v další veřejné soutěži. Ale co se týče okolností, nebo důkazů, ze kterých to odvozuju, to bude předmětem dokazování u hlavního líčení," tvrdí státní zástupce Jan Lelek.

 

"Vnímáme to jako mediální manipulaci a snahu konkurence poškodit jméno společnosti JCDecaux. Společnost JCDecaux se bude důsledně bránit všem podobným útokům v médiích," tvrdí generální ředitel společnosti Pavel Slabý.

 

Mimo Valenty je v aktuální kauze obžalován i technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer. Ten je prý mezi pražskými radními známý jako aktivní lobbista za zájmy firmy. "On jakožto zástupce JCDecaux tehdy obcházel všechny strany v zastupitelstvu a snažil se je přesvědčit o tom, že ta smlouva mezi JCD a městem je pro město výhodná a že by nebylo vhodný to přesoutěžovat," řekl Adam Zábranský (Piráti).

 

 

 

Jako nezávislý za Piráty se Tomáš Tenzer v minulých volbách dokonce snažil dostat i do zastupitelstva v pražské části Vinoř. Ovšem neuspěl. "Krajská buňka se rozhodla z toho důvodu, že se jedná o Vinoř, což je menší část a ten člověk není náš člen, tak mu to potvrdila. Teď se ukázalo, že to nebylo šťastný rozhodnutí," řekl Zábranský.

 

"Tomáš Tenzer není a nikdy nebyl členem pirátské strany ani jejím registrovaným příznivcem," tvrdí primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). Pražské vedení Pirátů prý Tenzera požádalo o vyjádření.

 

Další soud v této kauze proběhne v červnu. České dvojce na trhu s venkovní reklamou JCDecaux končí za dva roky smlouva s městem. Do výběrového řízení na provoz mobiliáře se prý hodlá hlásit znovu.

Bára Divišová, sei TN.cz