Výpověď terapeutky

Skandál na Slovensku: S dětmi v ústavu měli sex všichni terapeuti!

Téma:

Slovensko zasáhl obrovský skandál. Přihlásila se nezletilá dívka, kterou měl sexuálně zneužít terapeut v zařízení pro léčbu drogově závislých. Po ní se ozvaly i další dívky. Nakonec vyšlo najevo, že své klienty zneužívali téměř všichni terapeuti!

Dnes 16letou Natálku měl před dvěma lety v galantském zařízení sexuálně zneužít terapeut. Dívka se i s rodiči rozhodla promluvit před kamerou, což odstartovalo skandál obřích rozměrů. Postupně se totiž ukazuje, že Natálie rozhodně nebyla sama, koho terapeut nutil k sexu.

 

A ani on nebyl sám. Podle poslance Národní rady Daniela Lipšici, který Natálku zastupuje, měli se svými klienty a klientkami sex téměř všichni terapeuti zařízení. Potvrdila to prý jedna z bývalých zaměstnankyň.

 

"Dostal jsem další informace od bývalých zaměstnanců nebo klientů, kteří nechtějí být medializováni, ale chtějí vypovídat," uvedl podle portálu tvnoviny.sk Lipšic na tiskové konferenci. Noví svědci potvrdili i násilné zacházení s pacienty.

 

Bývalá pracovnice prý slyšela, jak terapeuti jednoho chlapce mlátí a ošetřovala jeho modřiny na nohou i hrudníku. Dalšího terapeuta viděla nutit klientce neznámou tabletku. Pomocného terapeuta, který zneužíval Natálii, označila za arogantního blázna. Údajně měl poměr ještě se dvěma děvčaty.

 

 

"Dobře věděl, že nejsou plnoleté a věděl, co dělá. Děti tam zažívali hotové peklo. Všichni kolem mě měli poměr s klienty až na ještě jednoho kolegu a kolegyni," citoval Lipšic terapeutku, která bude vypovídat u soudu.

 

Terapeut tvrdí, že o nízkém věku dívky, s níž měl sex, nevěděl. I proto nejdříve vyšetřovatelé trestní stíhání zastavili. Podle Natálie to ale není možné, protože měl přístup k její složce a určitě si přečetl, že jí je 14 let.

 

Podle Lipšice terapeut nejdříve soulož potvrdil, pak se ale snažil změnit výpověď, že k sexu došlo v roce 2015, kdy už dívce bylo 15 let. Na změnu výpovědi ho podle poslance navedl ředitel zařízení Peter Tománek. I ten bude mít co vysvětlovat - čin neohlásil, rodinu se měl navíc snažit uplatit.

 

 

Tománek jakékoli zneužívání nebo znásilnění klientek popřel. K sexu podle něj dochází maximálně mezi samotnými klienty. "Bylo by iluzí si myslet, že 16leté nebo 17leté děti nemají sexuální kontakt," tvrdí ředitel ústavu Čistý den.

 

Případem se zabývá policie, generální prokuratura i slovenská ombudsmanka. O víkendu kvůli případu zasedal i parlamentní výbor pro lidská práva a menšiny.

epa TN.cz