razie v nemocnicích

Skandál se zakázkami: Zkontrolují všechny středočeské nemocnice

Téma:

Středočeský kraj chce zkontrolovat všechny své nemocnice a sociální zařízení. Reaguje tak na kauzu kolem údajného ovlivňování veřejných zakázek pro zdravotnická a sociální zařízení, ve které je v tuto chvíli obviněno devět lidí a dvě firmy. Jedním z nich je i podnikatel Tomáš Horáček, který podle policie inkasoval od Nemocnice Na Bulovce zakázky za desítky milionů korun.

První chráněná dílna Tomáše Horáčka měla dodávat zboží a služby také do nemocnic v Plzni, Olomouci nebo Brně. Podle protikorupční organizace Transparency International se navíc snažila proniknout i do dalších odvětví. "Realizovala i zakázku na odvoz kamence, dodávala traktory, dodávala policistům jejich vozidla," vysvětlil analytik Milan Eibl.

 

Do roku 2016 měla ve veřejných tendrech značnou výhodu. Než začal platit zákon o veřejných zakázkách, měly chráněné dílny patnáctiprocentní zvýhodnění v podlimitních zakázkách. "Ačkoli v konečném důsledku se platila plná cena, nejedná se tak úplně o chráněnou dílnu, ale veliký moloch, který trochu zneužívá postavení chráněné dílny," dodal Eibl.

 

Většina tendrů měla být řešena formou subdodávek, to znamená, že zboží a služby měl ve skutečnosti dodávat někdo jiný.

 

Milionové kontrakty od nemocnice na Bulovce měly získat i další firmy napojené na Horáčka. Policie se zajímala také o devět středočeských příspěvkových organizací, jméno Tomáše Horáčka bylo údajně spojováno i se sestrou středočeské hejtmanky. "Spekulace, že by sestra měla jakýkoli politický vliv ve Středočeském kraji, zásadně odmítám," prohlásila ale Jaroslava Pokorná Jermanová.

 

Právě hejtmanka veškeré kontroly, které mají proběhnout v nejbližších dnech, nařídila. Týkat by se měly pěti nemocnic a 59 příspěvkových organizací.

 

Policisté se už zajímali o desítky míst v Praze, Brně a středních Čechách. Jednalo o bezmála 40 domovů důchodců a sociálních zařízení. Zabývají se veřejnými zakázkami například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů.

 

 

Ve čtvrtek zasahovala policie v Nemocnici Na Bulovce a v Nemocnici Na Františku. Severočeský podnikatel spolu s bývalou ředitelkou Nemocnice Na Bulovce Andreou Vrbovskou skončil ve vazbě.

lud TN.cz