Německo

Skandál v Buchenwaldu! Lidé sáňkují přes hroby padlých vězňů

Koncentrační tábor Buchenwald
Zdroj: Profimedia
Koncentrační tábor Buchenwald
Lucie Staničková
Lucie Staničková
16.1. 2021 15:49
Téma:

Přívaly sněhu potěšily nejednoho člověka. Lidé tak vytáhli boby a sáně a obsadili kopce. Mnozí se však zimním radovánkám oddávají i v místech, kde je to zakázané nebo naprosto nevhodné. V Německu například tamní nadšenci sáňkují a bobují v areálu památníku Buchenwald, který se nachází na místě bývalého koncentračního tábora.

S náporem sáňkařů se potýká areál bývalého koncentračního tábora Buchenwald v Německu. Lidé se však oddávají zimním radovánkám i v místech, kde se nacházejí hromadné hroby. Na neukázněnost a zneuctění památky si postěžoval ředitel památníku Jens-Christian Wagner.


"O víkendu zde byl velký provoz,“ citoval portál Deutsche Welle Wagnera. Podle něj však parkoviště u památníku poblíž durynského Výmaru zaplnili milovníci zimních sportů, nikoli zájemci o prohlídku. "Některé stopy po sáňkách končily až u masových hrobů,“ doplnil.

 


Přestože se podle něj dá pochopit, že lidé míří v těchto dnech nadšeně do přírody, měli by respektovat pravidla památníku, zachovat úctu tomuto místu a vzdát hold desítkám tisíc lidí, kteří v Buchenwaldu zemřeli.


Sáňkovat se totiž dá i jinde. "Sportovní aktivity narušují klid mrtvých. S časovým odstupem lidé ztrácí historickou citlivost,“ uzavřel Wagner.


V koncentračním táboře Buchenwald, který vznikl v roce 1937, zemřelo před jeho osvobozením americkou armádou zhruba 56 tisíc lidí. Prošla jím také značná část československých občanů, mezi kterými byl například spisovatel Arnošt Lustig nebo Josef Čapek.

 

Sáňkař vjel pod auto. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz