Letní akce

Skautské tábory jsou levné z prostého důvodu! Lidé to netuší

Skautský tábor - ilustrační foto
Zdroj: Skaut, Petr Kalousek
Ilustrační foto
Téma:

Na tábor každý rok posílají své děti tisíce rodičů. Většina z nich přitom ani netuší, že skautští vedoucí dělají svou práci dobrovolně. Skauti i letos připravují více než tisícovku táborů.

Podle průzkumu agentury Ipsos 42 procent Čechů netuší, že skauti organizují každé léto více než tisícovku táborů zcela bezplatně. Pracují ve volném čase a zadarmo, jako dobrovolníci. Díky tomu jsou také skautské tábory levnější - pro jedno dítě vyjdou zhruba na 1000 až 1200 za týden.

 

"Je jistě škoda, že pouze necelých 60 % populace ví o tom, že skautští vedoucí dobrovolničí nejen ve svém volném čase, ale i bezplatně. Přitom jejich přínos pro výchovu nových generací kluků a holek je obrovský," uvedl Tomáš Macků z výzkumné agentury Ipsos.

 

Práce dobrovolníka přitom nezačíná až na táboře, vše se musí dlouho dopředu připravovat. Skautské tábory se většinou staví se vším všudy. Vedoucí navíc musí absolvovat tzv. vůdcovskou zkoušku, akreditovanou u ministerstva školství, a také kvalifikaci zdravotníka.

 

"Najít tábořiště, zajistit vodu a všechen materiál, zařídit všechna potřebná povolení, sestavit rozpočet, naplánovat jídelníček a nákupy, připravit lékárnu, komunikovat s rodiči a samozřejmě vymyslet jednotlivé programy podle toho, co chceme ve výchově dosáhnout," vypočítala skautská vedoucí Barbora Srbová.

 

 

Skauti letos připravují 1076 táborů, na které přijede přes 32 tisíc dětí. "Nejvíce táborů letos pořádají skauti z Prahy, Jihomoravského a Středočeského kraje. Jihočeský kraj, Vysočina a Plzeňský kraj jsou regiony, do kterých letos zamíří nejvíce skautů a skautek," sdělila mluvčí Junáka Barbora Trojak.

 

Skautské tábory jsou primárně určeny pro členy skautských oddílů. Probíhají bez elektřiny, v přírodě, kde děti spí v podsadových stanech nebo indiánských tee-pee. Trvají nejčastěji dva týdny, v některých případech i tři.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Není vaše dítě moc staré na letní tábor?
50 super věcí, které by dítě mělo zažít, než vyroste

epa TN.cz