Mysli zeleně

Skládka na mořském dně. Potápěči ho v Chorvatsku čistili tři dny

Odpadky v moři v Dubrovniku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kristýna Svobodová
Kristýna Svobodová
Aktualizováno 8:28
24.6. 2021 6:00
Téma:

Skládku na mořském dně objevili potápěči poblíž chorvatského ostrova Vis. V rámci projektu "Mysli zeleně" z vody vytáhli 15 tun odpadu. V hromadě haraburdí se našly i desítky kuriozních kousků.

Jízdní kola, pneumatiky z kamionu, autobaterie nebo vojenská výzbroj. To je jen malý výčet věcí z 15tunového odpadu, který z moře poblíž chorvatského ostrova Vis vytáhli potápěči v rámci projektu Mysli zeleně. Akci uspořádal záhřebský potápěčský klub "Roniti se mora" ve spolupráci s nadací na ochranu životního prostředí, místní environmentální organizací a časopisem National Geographic. 

 

Do projektu se zapojilo šedesát potápěčů. Mořské dno čistili tři dny v přístavu pro trajekty a v zátoce s pláží Stonca na ostrově Vis. Pod hladinou strávili dohromady 600 hodin. O akci informoval portál 24sata.

 

 

"Největší kusy odpadu byly kovová konstrukce lodě, odpadní roury z kanalizace, plastový člun, kolo a pneumatiky z kamiónu. Většinu odpadků tvořili staré autobaterie a stavební odpad, přičemž malých plastových odpadků bylo mnohem méně,“ upřesnili potápěči.

 

Mezi hromadou odpadků se objevila třeba vojenská výzbroj. Nechyběla například italská krátká puška, munice a několik nožů. Některé kusy materiálu pak potápěči odevzdali na odsolení. Část z nalezených věcí pak chtějí prodat a výtěžek věnovat organizaci Dětské vesnice SOS.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz