průzkum ADAC

Němci změřili poruchovost aut. Jak je na tom vaše? PŘEHLED

Porucha auta - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Nejspolehlivější vozy pocházejí z Německa, vyplývá to z velkého průzkumu německého automotoklubu ADAC. Výjimkou jsou vozy Opel, které společně s italskými Fiaty a auty z Francie patří mezi ty nejporuchovější. ADAC sestavil seznam 125 modelů vozů a ohodnotil je známkami jako ve škole.

Plánujete koupi auta, ale nejste si jistí, které vybrat? Nebo si chcete jen ověřit, jestli vaše auto zvládne cestu na dovolenou? Jedním ze stěžejních ukazatelů je jeho spolehlivost, tedy jak často se který vůz porouchá.

 

Pracovní asistenční služby z německého automotoklubu spočítali počet výjezdů k jednotlivým modelům porouchaných aut a podle toho sestavili žebříček jejich spolehlivosti. Upozornili také na to, které části auta jsou nejporuchovější a co před cestou pořádně zkontrolovat.

 

Nejčastěji selže baterie auta, a to v 35,7 % případů, druhá nejčastější je porucha motomanagementu (například vstřikování či zapalování), třetí místo potom obsadily problémy s řízením, brzdami, podvozkem či karoserií. Naopak nejméně často se rozbíjí výfuky, katalyzátory či klimatizace.

 

 

ADAC hodnotil asi 2,4 milionu výjezdů a nakonec sestavil seznam 125 modelů, které mají v Německu alespoň 10 tisíc registrací. Vozy hodnotil v každém roce, kdy byl model vyráběn, a kritéria se každý rok zpřísňovala. Není tedy divu, že některá auta, která měla v roce 2006 jedničku, mohla dopadnout o sedm let později daleko hůře. U jiných je naopak vidět, že modely svých aut každým rokem vylepšovali.

 

GALERIE: Spolehlivost aut

1
/
7
Test automobilů - Nejmenší auta

 

Nejlépe dopadly automobily BMW střední třídy, kde byl průměrný počet poruch na tisíc aut v roce 2013 nižší než jedna. Nejméně spolehlivým autem byl naopak Volkswagen Sharan, který měl v roce 2006 v průměru 72 porouchaných na tisíc aut. V těsném závěsu skončil Opel Zafira, kde se poruchovost ve stejném roce pohybovala kolem 71 na tisíc aut. České škodovky si mezi konkurencí vozů nevedly vůbec špatně, ve většině případů je ADAC ohodnotil známkou dvě.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VAROVÁNÍ! Mobilní aplikace Snapchat vás může stát život! Tohle je nebezpečný hazard

Řidiči se bouří! ´Změna přednosti na kruhových objezdech způsobí nespočet nehod!´

 

Související témata:
mom TN.cz