Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

poničené dřevo

Škody v lesích strmě stoupají. Na vině je sucho i kůrovec

Lesníci pro letošek očekávají horší dopad kůrovcové kalamity, než tomu bylo loni. Škody v lesích způsobené suchem a následně kůrovcovou kalamitou mohou stoupnout až o polovinu. Poslední vichřice, která minulý týden zasáhla Českou republiku, poničila podle Lesů České republiky až dva miliony kubíků dřeva.

Škody v lesích způsobené suchem a následně kůrovcovou kalamitou letos stoupnou skoro na třicet miliard korun. Vyplývá to z odhadů Lesů České republiky. Těžba napadeného dřeva se oproti loňsku tak nejspíš zvýší více než dvojnásobně.


Lesníci uvádějí, že letos by potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun. Navíc bojují ještě s jedním problémem a to, že těžařů je velký nedostatek a firmy nestíhají dřevo zpracovat. Kalamitní dřevo po vichřici má totiž v tuto chvíli větší šanci na prodej než dřevo následně napadené kůrovcem.

 

V mnoha případech se z něj dá ještě zachránit slušné dříví. Třeba na Šumavě poslední vichřice poničila skoro pět a dvacet tisíc kubíků dřeva. Ve většině případů se ale nejednalo o polomy, ale o vývraty stromů i s kořeny. Půda je v tomto období totiž při tání sněhu rozmočená.

 

 

Celkem v České republice pak vítr poničil skoro dva miliony kubíků dřeva. Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let a podle odborníků je současná situace nejhorší v historii českého lesnictví.

Michaela Klárová/mj