Šikana v Jirkově

Školáci zkopali spolužáka, skončil v nemocnici. Hrozí jim směšný trest

Martin Kočárek
Martin Kočárek
2.12. 2019 20:21
Téma:

Policie vyšetřuje šikanu na základní škole v Jirkově na Chomutovsku. Sedmáky tam prý napadá dvojice spolužáků, kteří propadli z vyššího ročníku. Na jednoho z chlapců měli zaútočit tak agresivně, že musel vyhledat lékařské ošetření. Problémovým žákům přitom hrozí maximálně horší známka z chování.

Matěj seděl o velké přestávce v lavici, když za ním přišli jeho starší spolužáci. Jeden ho prý strhnul na zem a druhý ho měl zbít. Matěj má podlitiny na břiše a ruce, pohmožděné rameno a zafixovanou ruku. "Mám zranění na žebrech, jak mě dokopali na zemi," prozradil Matěj k incidentu.

 

Podle oběti nešlo o první útok, agresoři si na něm zlost vybili již několikrát. "Dělají to jen pro zábavu," prozrazuje zdrceně napadený chlapec.

 

"Zkopali ho za to, že jim nedal svou svačinu," prozradil k jednomu z útoků Matějův spolužák. Agresivně se ale chovají i k ostatním dětem ve třídě. "Nám plivali na penály, na tašky i na trička, pořád si na nás dovolujou, házej nám penály do koše," vyjmenovala činy agresorů jedna ze spolužaček.

 

 

Škola podle svého vyjádření incident řeší, a to i s policií, komentovat ho ale nechtěla. Zdá se, že jde ale o problém dlouhodobý. "Šikana tam probíhá dennodenně, děti jsou fyzicky týrané. Už jsem to nechtěla dál snášet a syna jsem přehlásila jinam," svěřila se Petra Kmentová, matka bývalého spolužáka napadeného chlapce.

 

"Celou věcí se zabýváme, úzce spolupracujeme se školou a orgánem sociálně právní ochrany dětí," prozradila Veronika Hyšplerová, mluvčí Policie ČR pro Ústecký kraj.

 

Zatímco matky obětí jsou často ochotny situaci řešit, rodiče agresorů tak přičinliví nejsou. "Spolupráce rodina - škola selhává a bohužel právě u těch, kdo zlobí a dopouští se agresivity a šikany. Je to začarovaný kruh, se kterým si nikdo neví rady," připouští psycholog Slavomil Fischer.

 

 

Se šikanou se podle České školní inspekce ročně setká téměř 40 procent škol. Zvyšuje se hlavně počet případů kyberšikany, kdy se agrese přesouvá na sociální sítě a do mobilů, kde je hůře odhalitelná.

 

Šikanu na základních školách vidí odborníci jako velmi vážný problém, protože děti nejsou trestně zodpovědné, není jim ještě 15 let a ředitelé jim mohou dát nanejvýš sníženou známku z chování. Děti si jsou často vědomy, že jim žádný vážný trest nehrozí a výjimkou proto nejsou ani případy napadání učitelů.

Související témata:
TN.cz