povinné očkování

Školka odmítla přijmout neočkovanou holčičku. Teď rozhodl Ústavní soud

Očkování malých dětí - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 15:15
5.5. 2021 13:46
Téma:

Ústavní soud zamítl stížnost matky, které se nelíbilo, že školka odmítla přijmout její dceru, jelikož nebyla naočkována. V České republice je totiž podle zákona očkování u dětí povinné a školka tak byla v právu.

Dívenka narozená v roce 2007 se nepodrobila povinnému očkování, které udává zákon. Když ji pak chtěla matka v roce 2015 umístit do školky k předškolnímu vzdělávání, přišlo ze strany ředitelky odmítnutí.

 

Matka, která dívenku zastupovala, se proto rozhodla obrátit na soud. "Po neúspěšném odvolání ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje stěžovatelka podala žalobu ke Krajskému soudu v Plzni, kterou odůvodnila tzv. výhradou svědomí. Zejména namítala, že dva starší sourozenci dívky podstoupili povinná očkování a u obou se projevily zdravotní komplikace vedoucí k trvalým zdravotním komplikacím, a proto ji její matka nenechala očkovat," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

 

 

Případ proto nakonec doputoval až k Ústavnímu soudu, kde si žena opět stěžovala na zákonnou povinnost očkování a konkrétními důsledky toho, že dítě nepřijmou k předškolnímu vzdělávání. Ústavní soud však dospěl k závěru, že ani ústavní stížnost není důvodná. Soud se tak postavil za školku.

 

Anketa

Vadilo by vám, kdyby vaše dítě mělo ve školce spolužáky, kteří nebyli očkovaní?

Hlasovalo 2921 lidí.


Pravidelné a povinné očkování dětí se v Česku řídí vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem. Zahrnuje očkování proti různým nemocem a provádí jej praktický lékař pro děti a dorost.


Mezi povinné dětské vakcíny u nás patří hexavakcína a vakcína proti zarděnkám, záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, spalničkám a zarděnkám.

 

Očkovací centra nejedou naplno, dodávky vakcín jsou však stále vyšší. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz