Bezpečí na školách

Školy se brání agresivním rodičům. Tlačítkem si zavolají strážníky

Záchranné tlačítko pro učitele
Zdroj: Getty Images

Iniciativa k zabezpečení základních škol vzešla z Děčína. Zejména v sociálně slabších oblastech se zaměstnanci škol často setkávají s agresí rodičů, či přímo samotných žáků. Město se rozhodlo proti násilí na školách bojovat instalací nouzových tlačítek, která v případě ohrožení přivolají městskou policii.

V Základní škole Vojanova v Děčíně budou nainstalována hned dvě bezpečnostní tlačítka, která ohrožený pracovník ručně "vyklopí" a přivolá tak policii. I další děčínské školy, včetně těch, které na rozdíl od ZŠ Vojanova nemají prozatím s agresí vůči zaměstnancům školy zkušenosti, se rozhodly pro tento bezpečnostní krok. Postupně by takové zabezpečení mělo být ve všech 11 děčínských školách.

 

Že do budoucna iniciativa nezůstane jen v Děčíně, naznačuje vedení ostravské Základní školy Na Vizině. Možnost instalace tlačítkového zabezpečovacího systému zde zvažují a hodlají projednat všechny její aspekty s výchovným poradcem.

 

Některé školy mají z minulosti tragické zkušenosti s útoky na personál, studenty i návštěvníky. Například střední škola ve Žďáru nad Sázavou, kde před pěti lety žena ubodala přímo na půdě školy studenta, který bránil spolužačku. Vstup do školy zabezpečili, speciální tlačítko pro komunikaci s policií či strážníky ale neplánují.

 

O jeho zavedení do budoucna uvažují ve frýdecko-místecké mateřské školce, přímo v níž jednu z maminek před pár lety pobodal bývalý partner. Zatím ho ale nemají. "Do budoucna se stanovisko vedení školy může změnit a k bezpečnostním tlačítkům přistoupíme," uvedla ředitelka Gabriela Říhová.

kvo TN.cz