testování ve školách

Radnice nečekají na stát, některé děti testují PCR sadami na vlastní náklady

Simona Šimková
Simona Šimková
22.4. 2021 22:20
Téma:

Testování žáků ve školách pomocí přesnějších PCR testů už zavedly na vlastní náklady některé pražské městské části. A ozývají se další zájemci z celé republiky. Vedení škol teď proto tlačí na ministerstvo zdravotnictví, aby PCR testy zavedlo všude. Praha 9 kvůli tomu už dokonce podala žalobu.

Velké jámy momentálně trápí řidiče v Praze 9. Městská část ale peníze, které mohly jít na jejich opravu, investovala raději do PCR testů pro děti.

 

"Pro nás je jednoznačně priorita, aby děti chodily, pak se pojďme věnovat tomu ostatnímu," zdůraznil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

 

Pokud stát PCR testování nepodpoří, bude je to prý stát při počtu 3500 dětí do konce školního roku až 14 milionů korun. Navzdory takovým nákladům se připojují další.

 

 

"Dlouhodobě financovat z vlastních rozpočtů to nejde, ale jsme připraveni do toho i tak jít," sdělila radní pro školství Prahy 6 Marie Kubíková.

 

"Je to spíš otázka jednotlivých kapacit, logistiky, zajištění provozu," řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

 

Celé vyjádření Petra Arenberera k PCR testům si poslechněte v reportáži TV Nova:

 

Senátoři ale nečekali, začali jednat a věci se zázračně daly do pohybu. "Já jsem osobně s řediteli pojišťoven dojednal, že jsou připraveni tyto testy proplácet," uvedl senátor Roman Kraus (ODS).

 

"My jsme připraveni případně kapacity navýšit," řekl mluvčí laboratoře GHC Genetics Michal Mikšík. "Je příznačné, že vláda nevyslyší názory lidí, kteří se v tom pohybují," zlobí se senátor Jiří Růžička (TOP 09).

 

 

Z vlastní zkušenosti se k PCR metodě přiklání i ředitelka školy, kde vyzkoušeli obě varianty testování. "Tím, že máme zkušenosti z obou metod, tak antigenní bylo náročnější. Myslím si, že kdyby se díky testům děti vrátily do škol, všichni bychom to uvítali," popsala ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová.

 

Díky metodě poolingu, při které se vyhodnotí více vzorků najednou, se cena jednoho PCR testu snižuje aktuálně na 400 korun za týden. Antigenní testování, které hradí stát, stojí týdně 700 korun.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / TV Nova