Speciál Napřímo

Byl Arenberger šťastná volba? Mám ještě kam sáhnout, překvapil Babiš

Bára Divišová
Bára Divišová, Petr Zelený
Aktualizováno 20:09
16.5. 2021 15:45
Téma:

Školy, obchody i služby. V Česku pokračuje rozvolňování, počet nakažených přesto dál klesá. Kdy se otevře očkování všem zájemcům? A skončí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO)? I na to se moderátorka Bára Divišová ptala premiéra Andreje Babiše (ANO) v exkluzivním rozhovoru.

V sobotu testy odhalily necelých 600 nově nakažených, jde o nejlepší výsledek od začátku loňského září. Znamená to, že je virus na ústupu? Kdy se očkování otevře pro všechny zájemce starší 16 let?

 

"Epidemie ustupuje, klesají i počty hospitalizovaných, vypadá to skvěle, ale musíme být dále obezřetní, ještě jsme virus neporazili," uvedl premiér.

 

Pokud jde o otevírání registrací k očkování pro mladší zájemce, nechtěl být Babiš příliš konkrétní. Řekl, že podle aktuálního zájmu vláda zváží otevření věkové skupiny 35+. S očkováním dětí od 12 do 16 let se zatím nepočítá.

 

V pondělí bude vláda řešit další rozvolňování. Premiér si nemyslí, že by došlo na další otevření restaurací. "Musíme dokončit školy, v plánu je sport, od 24. května střední školy," zmínil premiér.  

 

Měl Andrej Babiš při výběru Petra Arenbergera na post ministra zdravotnictví ve světle kauz posledních dní šťastnou ruku? Věří, že z toho Arenberger vyjde s čistým štítem? A pokud ne, bude chtít jeho rezignaci?

 

"Jsem překvapen, jaký v tom má pan Arenberger nepořádek. Měl by zveřejnit daňové přiznání. Mluvil jsem s ním o tom a byl jsem naštvaný. Ultimátum jsem mu nedal," tvrdí premiér. Prý by ale v krajním případě "měl kam sáhnout". Pokud Arenberger vše nevysvětlí, bude mít prý s premiérem "problém".

 

 

Moderátorka Bára Divišová se premiéra zeptala i na náhlou rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, blížící se sněmovní hlasování o vyslovení nedůvěry vládě i na stále neutichající dohady kolem kauzy Vrbětice.

 

Andrej Babiš prý už Vrbětice považuje za uzavřenou záležitost, teď řeší "očkování, rozvolňování, penze pro důchodce". Vyšetřovací verze je podle něj jen jedna a tou je účast agentů ruské GRU. Prezident Miloš Zeman hovořil o dvou verzích, Babiš ale prý neví, kde hlava státu bere informace. Cestu vicepremiéra Hamáčka do Moskvy premiér příliš komentovat nechtěl, prý nejde o to, zda ministrovi vnitra věří, ale o to, aby vše vyšetřila policie.

 

To, že se Česko dostalo spolu s USA na seznam nepřátel Ruska, je podle premiéra špatná zpráva, ale věří, že vztahy se časem narovnají. Blížící se hlasování o vyslovení nedůvěry vládě chce ještě řešit s komunisty, kteří zatím neřekli, jak budou hlasovat. Za případnou podporu ale prý KSČM nic nabízet nebude.

 

Na reportáž Televizních Novin se podívejte ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz