Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nahradit ji má Havlíček

Skončí ministryně Nováková ve své funkci? Odborníci mají jasno!

Prezident Miloš Zeman se v pondělí sešel s premiérem Andrejem Babišem. Co bylo tématem schůzky, zatím ani jeden z nich komentovat nechce. Ale podle zákulisních informací mohli skutečně jednat o možné výměně ministryně průmyslu a obchodu, Marty Novákové. Podle politologů je prý v podstatě už na odchodu.

Co mezi čtyřma očima premiér s prezidentem řešili se nedozvěděli prý ani Babišovi nejbližší spolupracovníci. Kuloáry ale běží, že důvodem schůzky byla Marta Nováková - konkrétně její možná výměna, o které se spekuluje.

 

Hrad schůzku prezidenta s premiérem potvrdil bez bližších podrobností. "Prezident republiky Miloš Zeman přijal v pondělí dne 1. dubna 2019 na Pražském hradě na jeho žádost předsedu vlády Andreje Babiše," napsal na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. 

 

S informací, že Martu Novákovou chce premiér vyměnit, v pondělí přišla Mladá Fronta Dnes. Nikdo ji ale přímo nepotvrdil. Nepřímo tomu však nasvědčuje například to, že premiér převzal část její práce - konkrétně jednání s mobilními operátory.

 

"V zahraničí obecně platí, že když ministryni začne brát práci premiér, nebo nějaký podřízený úředník, tak většinou ten ministr odchází sám, je to vyjádření nedůvěry. Teď už se asi neřeší, jestli paní ministryně odejde, ale kdy odejde a jestli odejde sama, nebo bude odejita," vysvětlil politolog Jan Kubáček.

 

 

Drahá data za ministryni Novákovou řeší i místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a Inovace - Karel Havlíček. "Připravujeme rozpočet na vědu, denně řešíme s premiérem operátory a snížení cen za data, zavádíme inovační strategii...," napsal Havlíček TV Nova.

 

Právě o Karlu Havlíčkovi se spekuluje jako o možném nástupci Marty Novákové v čele šéfa resortu. Karel Havlíček spekulace o jeho možném vládním angažmá ale popírá. Funkci přitom už jednou odmítl. Premiér Babiš si jeho práci chválí. Dokonce ho narozdíl od ostatních ministrů vzal s sebou do Bílého domu.

 

"Právě to, že pan Havlíček byl na americké cestě a byl představen dokonce americkému prezidentovi a svým americkým protějškům není náhoda," doplnil Kubáček.

 

O výměně ministryně Novákové se začalo poprvé spekulovat po jejím výroku, že za drahá data si lidé mohou sami. Nepomohlo jí ani to, že před několika dny nechala na přání čínského velvyslance vyhodit ze setkání zahraničních investorů zástupce Tchaj-wanu. Ministryně průmyslu a obchodu spekulace nekomentuje. Prý se věnuje rozdělaným úkolům na ministerstvu.

reg/Bára Divišová TN.cz