nová nařízení

Skončí rekonstrukce bitev? Ohrožuje je směrnice o zbraních

Téma:

Nová evropská směrnice, která se týká zbraní, dopadá nejen na samotné uživatele. Na rekonstrukci z druhé světové války mezi ruskou a německou armádou se do Malých Svatoňovic vydali i policisté. Kontrolovali potřebná povolení na zbraně i jejich stav.

Pro sobotní rekonstrukci bitvy z druhé světové války mezi Wehrmachtem a sovětskou armádou musel být kopec nad Malými Svatoňovicemi schválený jako jednorázová střelnice. A policisté všechna povolení důkladně kontrolovali.

 

"Jsou tu zbraně typu B, C a také D, kontrolujeme zbrojní průkazy," vysvětlil policista Karel Jirásek. Více než stovka zbraní byla v pořádku a přesto měla akce hořkou příchuť. Ať měli na sobě sovětskou nebo německou uniformu, všichni se shodli na tom, že nová směrnice Evropské unie, která velmi zpřísňuje držení zbraní, by mohla podobné akce zcela znemožnit.

 

Jde o to, že do 15 měsíců má Česká republika přijmout nařízení, které bude vyžadovat, aby i majitelé replik a maket historických zbraní dnes spadajících do kategorie D, museli mít zbrojní průkaz. A to je podle spolků zabývajících se vojenskou historií a pořádáním rekonstrukcí více či méně slavných bitev naprosto absurdní. A se směrnicí EU nesouhlasí ani české ministerstvo vnitra.

 

 

"Není možné, aby majitelé replik historických zbraní měli stejná práva nebo povinnosti, jako ten, kdo má doma třeba brokovnici nebo kulovnici," sdělila k problematice Milena Bačkovská z ministerstva vnitra.
 

TN.cz