SKOTSKÁ REBELIE

Skotům po volbách otrnulo, chtějí nové referendum o nezávislosti!

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
Publikováno 15. 12. 2019

Z britských parlamentních voleb nevyšli vítězně jen vládní konzervativci, ale také skotští nacionalisté. Strana, která se staví proti brexitu, v dolní komoře britského parlamentu výrazně posílila. A její šéfka teď bude usilovat o další referendum. Tentokrát prý o nezávislosti Skotska.

Skotskem po pěti letech opět rezonují separatistické nálady. Skotská národní strana v regionu drtivě zvítězila, brala mandáty v baštách konzervativců, labouristů i liberálních demokratů.


V dolní komoře bude mít 48 křesel, tedy o 13 víc než dosud. Předsedkyně strany Nicola Sturgeonová začne s tímto výsledkem pracovat už příští týden. Od vlády chce svolení k vypsání dalšího referenda o nezávislosti Skotska. Už o tomto úmyslu mluvila s premiérem a upřímností prý nešetřila.


"Řekla jsem mu, že mám mandát k tomu, abych lidem dala na výběr. On o tom pochybuje. Pojďme se na to ale podívat realisticky, tyto volby byly pro Skotsko rozhodující. Chceme jinou budoucnost, než si zvolil zbytek Británie," prohlásila šéfka Skotské národní strany Nicola Sturgeonová.

 

 


Skoti už měli na výběr v roce 2014. Tehdy tábor pro nezávislost získal téměř 45 procent. Volební účast dosáhla 85 procent. Jenže v té době ještě region bral při rozhodování v potaz členství v Evropské unii. Tuto jistotu už nemá, Johnson chce zemi z Unie vyvést do konce ledna.


"Tehdy jsme řekli, že v referendu se tato otázka rozhodne pro budoucí generace. Teď jsme viděli, co se stane, když se politici snaží zvrátit výsledek referenda. Proto bychom ho měli respektovat," řekl poslanec konzervativní strany Michael Gove.

 


Gove naráží na to, že vláda se silně bránila opakování referenda o odchodu Británie z Unie. A teď o podobnou věc usilují Skotové. Pro opuštění ostrovního království by teď bylo 46 procent z nich, proti 47. Sedm procent váhá.


Parlamentní volby nechaly otazník i nad budoucností největší opoziční strany. Za nevídanou porážku už uznal odpovědnost labouristický šéf Jeremy Corbyn. Částečně ovšem viní také britský politický systém, média i podle něj podlé chování premiéra. Z vedení přitom zatím odejít nehodlá, což ne všichni ve straně schvalují.
 

rod TN.cz