Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

foto+video přestěhovaný kostel

SKRYTÝ UNIKÁT: Dřevěný kostelík jen kousek od centra Prahy!

Zdroj: TN.cz

Tento architektonický skvost se nachází jen pár stovek metrů od centra Prahy. Přesto o něm mnozí Pražané vůbec nevědí. Řeč je o pravoslavném kostele svatého archanděla Michaela ukrytém ve svahu pražského Petřína. Ne vždy ale stála tato dřevěná stavba v Praze!

Kostel byl původně postaven v druhé polovině 17. století na Podkarpatské Rusi, konkrétně kousek od ukrajinského Mukačeva. V roce 1929 byl ale kompletně rozebrán a převezen do Prahy, transport takové stavby nebyl v té době žádná legrace. V Praze byl dřevěný kostelík opět sestaven a dodnes stojí v zahradě Kinských na úpatí Petřína.

 

114

GALERIE: Kostel sv. archanděla Michaela

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Kostel sv. archanděla Michaela - 14

Hodnocení:

 

Vstup do kostela zdobí tři barvy – červená, zelená a bílá. Ty symbolizují základní hodnoty pravoslavného křesťanství, tedy lásku, naději a víru. "Tento styl se jmenuje bojkov, kostel má tři věže, přičemž ta nejvyšší má 17 metrů. V interiéru je kostel rozdělen také na tři prostory, které jsou všechny přibližně stejně velké, což je specifické pro tento styl," popisuje stavbu správce kostela Andrei Danciu.

 

 

Ačkoliv se jedná o letitou stavbu, kostel je v původním stavu a rekonstruován byl jen minimálně: "Dělaly se na něm nějaké opravy, teď naposled v roce 2009 se měnila střecha, ale jinak velké opravy nebyly dělané, kostel je ještě zdravý," říká správce. Před rekonstrukcí střechy byste na kostele marně hledali kovové prvky, i hřebíky byly původní dřevěné. Nyní je již nahradili standardní kovové.

 

V dobách komunismu byl kostel zavřený a sloužil jako skladiště. Znovu sloužit svému účelu začal až v roce 2008 k velké radosti nejen členů pravoslavné církve, ale i místních obyvatel: "Občas chodí místní a říkají, že tady žijí celý život, ale vidí poprvé ten kostel otevřený," vypráví Andrei Danciu. A kostel můžete navštívit i vy, je otevřený v době pravidelných bohoslužeb, které se konají vždy v pondělí ráno, ve středu, v pátek a sobotu večer a v neděli dopoledne.

TN.cz/Jakub Deml