dávky

Skvělá zpráva! Důchody by se mohly od příštího roku opět zvýšit

Důchod
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 10:07
21.3. 2021 9:18
Téma:

Důchody by se mohly od příštího roku zvýšit. V případě dodržení zákonné valorizace by se mohly zvednout průměrně o 416 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje navíc ještě se dvěma variantami.

"I v nejoptimističtějším scénáři to vychází na růst důchodů v průměru o 509 korun, což je podstatně nižší částka, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Nás bude čekat diskuze o tom, jak budeme s tou valorizací nakládat, zda nepřistoupíme i k nějaké mimořádné valorizaci," uvedla v České televizi ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Resort navíc pracuje ještě se dvěma dalšími variantami. Pokud bude inflace nízká a mzdy neporostou, vzrostly by důchody o 324 korun, v opačném případě by navýšení mohlo činit až 509 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se však nechala slyšet, že další navýšení nad onu zákonnou valorizaci nepodporuje.

 


Důchody se zvyšují podle zákona o důchodovém pojištění vždy od ledna. Dané valorizační číslo poté vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Odborníci ale očekávají, že výdělky kvůli krizi neporostou, a naopak by se mohly zvedat ceny.


V letošním roce se díky valorizaci zvedl starobní důchod v průměru o 839 korun měsíčně. Průměrná penze tak poprvé překročila 15 tisíc korun. Základní výměra se zvýšila o 60 korun měsíčně. Lidé, kteří však pobírají méně než 14 449 korun, mají přidanou částku nižší.


Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) každý měsíc vyplácí na 3,5 milionu důchodů. Výše se pak odvíjí zejména od délky doby pojištění a příjmů dotyčného člověka.


Důchodci by podle návrhu reformy za pár let měli dostat 10 tisíc korun. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz