Fakultní nemocnice

Skvělá zpráva z Ostravy! Za červenec hlásí rekordní počet dvojčátek

Lucie Staničková
Lucie Staničková
5.8. 2020 5:50
Téma:

Krásné zprávy v tomto nelehkém období, kdy se po celém světě šíří zákeřný koronavirus, přišly z Ostravy. V tamější fakultní nemocnici se jen během července narodila dvojčátka šestnácti maminkám.

Jedná se o rekordní počet, který ohlásila za červenec Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava. V průběhu jediného dne dokonce opouštělo porodní sál pět maminek, kterým se narodily dvě děti.


Vedoucí lékař porodních sálů Richard Špaček za svou třináctiletou praxi ve zdejší nemocnici nic podobného nezažil.


"Taková situace nám samozřejmě dělá obrovskou radost. Musím ale připomenout, že u vícečetných těhotenství mohou nastat komplikace, a to zejména v situaci, kdy se plody v děloze dělí o společnou placentu,“ vysvětlil Špaček.

 


Všechny děti i jejich maminky jsou v naprostém pořádku a ve většině případů nepotřebují intenzivní péči.


Z takto dobrých zpráv se raduje také přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka. "Za celý loňský rok bylo u nás 103 porodů dvojčat a jedna trojčata. Je skvělé, že téměř 40 % žen porodilo spontánně. Je to vynikající číslo, protože republikový průměr je přibližně 20 %,“ připomíná Šimetka.


Maminkám se narodili v devíti případech chlapečci, šest žen porodilo holčičky a v jenom případě byla dvojička, co se pohlaví týče, smíšená.

 

V Brně vyroste nejmodernější porodnice ve střední Evropě. Více se dozvíte v následující reportáži: 

TN.cz