Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

stavebnictví

Skvělý úspěch českých tunelářů: Staví tunely v Norsku

České stavební firmy dobývají svět – pronikají totiž na trhy, o kterých se jim před časem ani nesnilo. Například stavbaři z Metrostavu v současné době v Norsku budují dva tunely. Právě tamní trh je přitom označován za království tunelů a vybojovat si své místo na něm je pro cizince téměř nemožné.

Každý další metr nového tunelu, který v Norsku prorážejí čeští stavbaři, očekávají místní s nadějí, že jejich život bude jednodušší. Tunely totiž mají nahradit nebezpečné silnice podél hor. "Tchán s tchyní stáli kvůli lavině, která se sesunula na silnici a najednou přišla další lavina a zavalila kompletně i jejich auto.," popisuje nepříjemný zážitek Nils Nes.

 

Cesta mezi obcemi Veitastrond a Hafslo bývá v zimě neprůjezdná dlouhé měsíce. Místní proto s nadšením očekávají až se tunel, který budují Češi, otevře. "Jediná důležitá věc je – bezpečná silnice, spousta lidí tudy každý den cestuje do práce, děti do školy. Je to důležité pokud třeba potřebujete doktora – život bude s tunelem lepší," říká místní obyvatel Bjorn Skovly.

 

Zatím je tu staveniště. Do tunelu tak zatím můžeme jen s helmou, reflexní vestou a také baterkou. První auta už by ale tudy měla projíždět na podzim. "Po Islandu a Finsku je to další země, kde se snažíme nějakým způsobem se etablovat. Každopádně norský trh – tunelářský trh – je obtížné se na něj dostat," tvrdí vedoucí projektu Pavel Bürgel.

 

 

V Norsku buduje Metrostav i další tunel - o 150 kilometrů jižněji. Laviny a v létě padající kameny tam stály život mnoho lidí. "Jsme moc spokojení – silnice konečně bude bezpečnější. Budeme moc rádi, když Češi budou stavět i další tunely tady u nás," říká hostinský z Granvinu Jon Folkedal.

 

Čeští tuneláři teď pod norskými horami razí dohromady zhruba čtyři kilometry. Potýkají se s různými druhy podloží, které se střídají. "Máte tam vlastně tři polohy nějakého materiálu, který není k sobě úplně homogenní. To bych řekl, že je nejtěžší," vysvětluje stavbyvedoucí Jiří Kocián.

 

Tunel mezi obcemi Joberg a Granvin bude mít pro místní další přednost. Zvýší totiž cenu jejich nemovitostí. Ty teď stojí u frekventované silnice a otevření tunelu dopravu kolem nich podstatně zklidní.

 

Podívejte se na video ze stavby norských tunelů

TN.cz