Skandál v USA

Slavné herečky podváděly, aby dostaly dcery na prestižní školy!

Felicity Huffmanová
Zdroj: Profimedia
Felicity Huffmanová (56)
Téma:

Obrovský skandál otřásá Spojenými státy. Slavné osobnosti totiž dostávaly své děti na prestižní univerzity podvodem. Mezi zhruba padesátkou obviněných jsou také hollywoodské hvězdy Felicity Huffmanová a Lori Loughlinová.

Spojenými státy hýbe šokující případ podvádění u přijímacích zkoušek na prestižní vysoké školy. Do podvodu je zapletena i známá herečka Felicity Huffmanová, která zaplatila více než 300 tisíc korun, aby dostala svou nejmladší dceru na jednu z elitních amerických škol.

 

V případu figurují prestižní školy jako Yaleova univerzita, Stanfordova univerzita nebo Georgetownská univerzita. Podle agentury AP se však samotné školy na podvádění nepodílely.

 

K obviněným patří z velké části bohatí lidé včetně herců a šéfů předních firem. "Tito rodiče jsou katalogem bohatství a výsad," řekl podle agentury na tiskové konferenci americký advokát Andrew Lelling.

 

 

Celý systém měl organizovat prostřednictvím firmy Edge College & Career Network jistý William Singer. Podle zveřejněných dokumentů platili rodiče až několik milionů dolarů. Singer si tak měl za posledních sedm let přijít na téměř pětadvacet milionů dolarů, tedy půl miliardy korun.

 

Firma vymyslela důmyslný systém, který zahrnoval falešná sportovní stipendia nebo podvody při přijímací zkoušce. Tu například za uchazeče absolvoval někdo jiný, popřípadě dostal správné odpovědi dopředu.

 

 

"Jde o případ rozšíření korupce na elitních vysokých školách, kde bylo k přijetí ke studiu využíváno majetku rodin v kombinaci s podvodným jednáním," dodává americký právník.

 

Williamu Singerovi teď podle prokuratury hrozí až pětašedesát let vězení a pokuta přesahující jeden milion dolarů. Naopak žádný ze studentů údajně obviněn nebyl. Podle vyšetřovatelů v mnoha případech o podvodech vůbec nevěděli.

pan TN.cz