Požár v Paříži

Notre-Dame zpustošil požár! Francie vyhlásí opět sbírku. VIDEO

Téma:

Pařížským hasičům se po urputném boji s ničivými plameny nakonec podařilo zachránit katedrálu Notre-Dame. Po nepříznivých prognózách avizujících takřka naprostou zkázu to v pondělí pozdě večer oznámil vrchní velitel hasičského sboru města Paříže Jean-Claude Gallet. Na obnovu poničené katedrály hodlá prezident Macron vyhlásit mezinárodní sbírku.

Obavy pařížských hasičů z fatálních následků požáru katedrály Notre-Dame se naštěstí nenaplnily. Vrchní velitel pařížského hasičského sboru oznámil, že památku se přece jen podařilo zachránit. "Ve 22:50 se můžeme domnívat, že 2 věže Notre-Dame jsou zachráněny. Celková struktura je zachována,"  uvedl bez dalších podrobností velitel Jean-Claude Gallet. Oheň je nyní už pod kontrolou a částečně uhašený. Dohašovací práce však budou trvat ještě několik hodin.

 

Požár katedrály vypukl krátce před devatenáctou hodinou. Asi hodinu poté, co objekt zachvátily plameny se zřítila centrální štíhlá věž. Poslední informace hasičů hovoří o tom, že oheň zničil takřka 2/3 střechy katedrály a plameny byla zasažena i jedna z ikonických věží v průčelí budovy. S požárem bojuje přibližně 400 hasičů za použití 18 vodních děl. Jeden ze zasahujícíh hasičů se zranil. Okolí katedrály je uzavřeno.

 

On-line reportáž

Požár katedrály Notre-Dame

3:06

Rektor katedrály biskup Patrick Chauvet potvrdil, že kromě trnové koruny bylo před plameny zachráněno i roucho svatého Ludvíka. Přesné informace o množství zachráněných nebo zničených uměleckých artefaktech zatím nejsou k dispozici

2:53

Na náměstí před vstupem do Notre-Dame zůstávají ještě desítky lidí, Pařížanů a turistů, kteří se shromáždili za bezpečnostním kordonem. Někteří se modlí nebo zpívají. Záchranné práce stále pokračují.

2:31

Podle pařížské policie je požár pod kontrolou, na místě probíhají dohašovací práce.

 

V katedrále jsou uložena i umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty. Rektor katedrály biskup Patrick Chauvet potvrdil, že kromě trnové koruny symbolizující ukřižování Ježíše Krista, bylo před plameny zachráněno i roucho svatého Ludvíka. Přesné informace o množství zachráněných nebo zničených uměleckých artefaktech zatím nejsou k dispozici.

 

 

Přesná příčina požáru zatím není známá, podle televize BBC by ale mohla souviset s rozsáhlou rekonstrukcí za v přepočtu 150 milionů korun, kterou katedrála procházela. S odvoláním na hasiče to uvedla také agentura AFP. Pařížská prokuratura oznámila, že požár podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním. Vyšetřovatelé už započali s výslechy stavebních dělníků, kteří pracovali na rekonstrukci katedrály.

  

GALERIE: Prohlédněte si slavnou pařížskou katedrálu Notre-Dame

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Interiér katedrály Notre-Dame

  

"V katedrále Notre-Dame v Paříži zuří hrozivý požár. Hasiči se snaží zvládnout plameny. Mobilizovali jsme všechny síly a jsme ve spojení s diecézí. Vyzývám všechny, aby dbali na svou bezpečnost," uvedla večer na twitteru starostka paříže Anne Hidalgová.

 

Francouzský prezident v reakci na požár zrušil plánovaný projev, ve kterém měl oznámit změny v reakci na protesty žlutých vest, a vyrazil na místo. "Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze," napsal šéf Elysejského paláce na twitteru. "Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme," uvedl viditelně pohnutým hlasem Macron přímo na místě neštěstí. Vyhlásí rovněž i mezinárodní sbírku.

 

Mezi prvními zareagoval francouzský podnikatel a miliardář Francois Henri Pinault. Podle deníku Le Fifaro nabídl uvolnění závratné sumy z investičních fondů své společnosti Artemis SA. "Můj otec a já jsme se rozhodli uvolnit z fondů Artemis částku ve výši 100 milionů eur, abychom se mohli podílet na úsilí, které bude nezbytné pro kompletní rekonstrukci Notre-Dame," uvedl Henri Pinault.

 

"Je hrozné dívat se na ohromný požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Možná by mohli nasadit k hašení letadla, aby to zvládli. Musí jednat rychle," radí americký prezident Donald Trump.

 

"Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ," napsal český premiér Andrej Babiš na twitteru.

 

Ministr kultury Antonín Staněk je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků při obnově katedrály. ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Smutek z poškození památky světového významu s Francouzi sdíleli i další čeští politici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček přirovnal neštěstí k požáru Národního divadla.

 

Vatikán vyjádřil "šok a smutek" nad požárem, který zničil "symbol křesťanství ve Francii a ve světě". Ujistil, že v modlitbách je s obyvateli francouzské metropole i s těmi, "kteří dělají vše, co je možné, aby se postavili této dramatické situaci".

 

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka na svém soukromém twitteru prozradil, jak se takový požár katedrály hasí. "Výšková technika, hodně vody, hodně hasičů a štěstí. Musí se i dovnitř, dřevěné trámy drží celistvost lépe než ocelová konstrukce. Je to černá můra každého velitele i operačního důstojníka," napsal Kavka.

 

 

Katedrála byla postavena v letech 1163 až 1345. Stojí na východní polovině ostrova Ile de la Cité na řece Seině. Je domovem pařížské římskokatolické diecéze. Výška katedrály je 69 metrů. Chrám je schopný pojmout až devět tisíc osob. Roční návštěvnost přesahuje 13 milionů lidí.

Související témata:
vbo TN.cz