Předpověď počasí

Slavný svišť Phil předpověděl příchod jara. Trefí se letos?

Téma:

Davy lidí se v neděli sešly v Gobblerově knobu v Punxsutawney v Pensylvánii, kvůli slavnému svišti, který na Hromnice předpovídá počasí. Obyvatelé městečka nedaleko Pittsburghu tak získali odpověď na otázku, jaké počasí nás čeká.

Svišť Phil vylezl ze své nory přibližně kolem 7:25 ráno. Protože nezahlédl svůj stín, jeho předpověď zní, že brzy přijde jaro. Lidé v Punxsutawney podle legendy věří, že pokud Phil uvidí svůj stín, bude v dalších 6 týdnech špatné počasí. Navíc znovu zaleze do své nory. Pokud je však na Hromnice zataženo, žádný stín vidět není a lidé tak mohou zimní kabáty odložit dříve, než se očekávalo.


Jeho předpovědi však nejsou vždy přesné. V uplynulém desetiletí měl známý svišť pravdu pouze ze 40 %. Lidé, kteří Phila znají, mu však plně věří. 


„Podle tradice je prezident klubu Punxsutawney Groundhog jediným člověkem, který dokáže interpretovat Philovo poselství,“ uvádí portál CNN. Prezident klubu následně obdrží předpověď a nařídí víceprezidentovi, aby ji na svitku přečetl.


Tradice, kdy Američané hledají předpověď počasí na Hromnice, má své kořeny v křesťanském náboženském svátku "Candlemas Day“, který sahá až do středověku. Pokud bude 2. února jasná a slunečná obloha bude zima pokračovat. V opačném případě se dříve oteplí a přijde jaro.

Lucie Staničková TN.cz