Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.3. 2018 13:15
ministerské faux pas

Šlechtová si spletla války a udělala ostudu. Co jí v dějepise uniklo?

Uctění památky Tomáše Garriqua Masaryka - Karla Šlechtová
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Karla Šlechtová se minulý týden vydala na Ukrajinu, kde odhalila pomník českých legionářů, kteří tam bojovali v 1. světové válce. V neděli pak ministryně obrany zveřejnila fotky na instagramu. V příspěvku se však dopustila pořádného faux pas. Legionáři tehdy podle Šlechtové bránili vesnici před Hitlerem.

Ministryně obrany v neděli zveřejnila na svém instagramu fotografie ze slavnostního odhalení pomníku českých legionářů z 1. světové války. První československé jednotky bojovaly na Ukrajině proti Němcům přesně před 100 lety.

 

Na tom by nebylo nic zvláštního. Ministryně si však spletla, kdo tehdy na konci první světové války stál na druhé straně. "Navštívila jsem Bachmač na Ukrajině, kde jsme odhalili památník československých vojáků, kteří bránili vesnici před Hitlerem," napsala Šlechtová v angličtině.

 

 

Ministryně si své chyby všimla druhý den a příspěvek hned upravila. Zmínku o Hitlerovi tak už na jejím instagramu nenajdete.

 

Šlechtová na sebe nechtěně strhla pozornost už v únoru. Ministryně tehdy na svém facebooku oznámila nákup 1600 přístrojů nočního vidění, které budou sloužit české armádě v zahraničních misích. K příspěvku přiložila i fotografii, jak přístroj používá. "Nejdřív bych si sundal krytku," upozornil Šlechtovou jeden z diskutujících.

 

 

Ministryni se přešlapy nevyhnuly ani v minulém volebním období. Tehdy se ještě jako ministryně pro místní rozvoj zúčastnila Velké ceny MotoGP v Brně. Před startem se dostala až na trať, kde se jezdci připravovali na závod. Šlechtová se vydala za Italem Valentinem Rossim, s kterým si chtěla pořídit společnou fotografii. Italský závodník se však už soustředil na závod a neodbytnou ministryni dokonce lehce odstrčil.

jva TN.cz