Eurovolby 2019

Hádky i výsměch! Lídři se snažili přesvědčit voliče, stačila tři slova

Už za dva dny budou Češi volit poslance do Evropského parlamentu. Portál TN.cz a TV Nova proto přinesla závěrečnou superdebatu lídrů kandidátek osmi parlamentních stran. Podívejte se, jak se snažili voliče na poslední chvíli přesvědčit.

Po měsíci se lídři kandidátek osmi parlamentních stran znovu sešli v superdebatě na webu TN.cz a Nova 2. Moderátor Rey Koranteng se politiků ptal na aktuální témata i na to, čeho chtějí strany v Europarlamentu dosáhnout.

 

Za hnutí ANO přišla diskutovat Dita Charanzová, za Českou Pirátskou stranu Marcel Kolaja a za ČSSD Pavel Poc. KSČM reprezentovala Kateřina Konečná, KDU-ČSL Pavel Svoboda a ODS Jan Zahradil, který je zároveň kandidátem na šéfa Evropské komise.

 

Oproti dubnové superdebatě nastaly tentokrát dvě personální změny. Postoje SPD hájil lídr kandidátky Ivan David. Za Spojence pro Evropu, což je koalice TOP 09, STAN, Zelených a regionálních uskupení, dorazil Stanislav Polčák, který je na kandidátce jako zástupce STAN druhý.

 

Na začátek měli zástupci osmi stran vždy během minuty ve stručnosti představit svůj program a priority, které se budou snažit v Europarlamentu prosadit.

 

 

Poté už přišla řeč na palčivé otázky, které Čechy, potažmo Evropady v současnosti trápí. Nejdříve se moderátor Koranteng zeptal na největší hrozby EU. Většina kandidátů se shodla na tom, že Unii může ohrozit nekontrolovaná migrace, klimatická změna, nedostatečná ochrana hranic a také dezinformace.

 

Hádku pak rozpoutal zástupce SPD Ivan David, který znovu zmínil rezoluci, přijatou Evropským parlamentem na konci března. Podle Davida Europarlament hlasoval "pro migranty z Afriky". Usnesení přitom není pro členské státy závazné a má za cíl upozornit na problém diskriminace občanů EU s africkým původem.

 

Video: Celá debata lídrů kandidátek do Evropského parlamentu

 

 

Poté se diskuze stočila na téma, proč vůbec Evropský parlament takové usnesení přijímá, když není pro členské státy nijak závazné. Zahradil (ODS) uvedl, že pro rezoluci nehlasoval právě z důvodu, že je nadbytečná.

 

Další vyostřený spor nastal, když přišla řeč na dvojí kvalitu potravin. Lídři se navzájem obviňovali z toho, že nebyli schopni přesvědčit svou politickou frakci, aby hlasovala pro klíčový pozměňovací návrh, který by zavedl jasný zákaz této nekalé praktiky.

 

 

Podle Poce (ČSSD) by teď mělo Česko otevřít téma dvojí kvality při projednávání nařízení o geoblockingu. Charanzová (ANO) odporovala, že to není možné. Česko by ale mělo dvojí kvalitu prosadit do nařízení o označování potravin. Zástupkyně KSČM Konečná pak podporuje otevření tématu při jednání o obou normách.

 

Polčák (koalice TOP 09 a STAN) pak připomněl, že pro měkkčí variantu směrnice, která upravovala také dvojí kvalitu potravin, hlasovala i zástupkyně české vlády, tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

 

Kolaja (Piráti) se zase vyjádřil k připravovanému návrhu českého ministerstva zemědělství ohledně omezení dvojí kvality. Znění je podle něj stejně problematické jako to ve směrnici. Lídr kandidátky KDU-ČSL Svoboda pak uvedl, že vzniká prostor pro spotřebitelské svazy, které mohou normu využít pro dobro českých potřebitelů.

 

Dalším problémem, který kandidáti do Europarlamentu řešili, bylo sucho a klimatické změny. Shodli se na tom, že jde o zásadní téma, které by EU měla řešit společně.

 

 

Na závěr měli lídři kandidátek (či jeho zástupce) znovu limit, tentokrát 30 vteřin, aby naposledy apelovali na voliče. Představili svou vizi Evropy v roce 2030.

 

Poslední tečkou za superdebatou udělalo "kreativní cvičení", kdy měli politici shrnout svou stranu a zájmy v Evropě třemi slovami. Zahradil vystihl ODS jako "realistickou, praktickou a národní", Svoboda zase KDU-ČSL jako "proevropskou, konzervativní a křesťanskou" a Kolaja Piráty označil za "protikorupční, transparentní a liberální".

 

Poc si vypomohl sloganem ČSSD "Pro férovou Evropu", stejně jako Konečná tím KSČM "Nenechme to tak" a Charanzová mottem hnutí ANO "Silné Česko", ke kterému přidala "Evropa". Polčák (TOP 09 + STAN) uvedl, že "spolu jsme silnější" a David (SPD) jednoduše zopakoval název strany "Svoboda a přímá demokracie".

 

Kromě dvou superdebat lídrů kandidátek přinesl portál TN.cz ve spolupráci s TV Nova také sérii rozhovorů s jednotlivými šéfy osmi parlamentních stran. Všechny najdete zde.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz