Napřímo

Kalousek cupoval rozpočet i Babiše! "Důchody vydrží do roku 2030," tvrdí

Bára Divišová
Bára Divišová
Aktualizováno 4.12. 2019 19:12
Téma:

Rozpočet, návrhy na přesuny peněz i aktuální reakce na vývoj kauz premiéra Andreje Babiše. To byla témata, na která se ptala Bára Divišová dnešního hosta pořadu Napřímo - šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska.

Bára Divišová se zeptala na budoucnost důchodů v Česku, které ve státním rozpočtu Miroslav Kalousek kritizuje. Stávající důchodový systém je prý podle studií udržitelnosti, které vypracovává vláda, udržitelný jen do roku 2030.

 

"Tato vláda ví, že systém důchodového pojištění, ale i zdravotního pojištění, které souvisejí se stárnutím populace, jsou udržitelné při současném stavu opravdu tak do roku 2030. Pak se začnou propadat do deficitů,“ řekl Kalousek s tím, že do důchodu půjdou navíc stále silnější ročníky.

 
"S reformními kroky jsme začali v roce 2011. Současné vládní strany je zrušily a řekly, že předloží svou alternativu. Uběhlo šest let a tahle vláda neděla nic," popsal. Vláda podle Kalouska nemyslí na budoucnost. "To ať si pak řeší někdo jiný," dodal, jako by mluvil za vládu. 


 

Kalousek tvrdí, že žádná penzijní reforma se nikdy nebude líbit všem. "Předseda vlády nedávno dokonce řekl do televize, že máme potenciál ke snižování odchodového věku do důchodu. To je politický zločin, když tahle obelháváte veřejnost o její vlastní budoucnosti," řekl Kalousek. 


Miroslav Kalousek se hlásí ke dvěma pozměňovacím návrhům, týkajících se přesunů peněz. Jeden z nich se týká kybernetiky a částky 90 milionů korun. "Jsme v kybernetické válce. Na našem území zpravodajské služby cizí moci vedou kybernetickou válku. Musíme na ni být dobře vyzbrojení,“ vysvětlil důvod nutné investice.
 
"Musíme si zaplatit špičkové odborníky na kybernetiku. Jejich plat se pohybuje okolo 50 tisíc korun měsíčně," tvrdí. "O 50 milionů navrhuji posílit platy a o 40 milionů investice," dodal.


Kalousek promluvil i o auditní zprávě Evropské Komise, týkající se premiéra Andreje Babiše. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová údajně neví, co je ve zprávě uvedeno. "Já jí to nevěřím. Ona ví, co tam je a nechce nám to říct, právě proto, že to ví," domnívá se Kalousek.
 
"Stoprocentní korekce je jasným důkazem toho, že ta dotace neměla být vyplacena, že byla vyplacena nelegálně," dodal Kalousek.

 

Co dalšího v pořadu Napřímo prozradil? Podívejte se ve videu. 

TN.cz