Napřímo!

Prymula v pořadu Napřímo: Školy budou zřejmě zavřené déle než 14 dní

Bára Divišová
Bára Divišová
Publikováno 11. 3. 2020
Téma:

Tématu koronaviru se dnes věnoval i internetový pořad Napřímo, ve kterém byli hosty Báry Divišové náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula a prezident svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Prymula hned na začátku pořadu potvrdil, že jsou v České republice dva lidé ve vážnějším stavu, konkrétnější ale být příliš nechtěl, potvrdil pouze, že jedním z vážnějších případů je taxikář v Praze.

 

Světová zdravotnická organizace vyhlásila ve středu pandemii. Prymula souhlasí s vyhlášením, podle něj ale Evropa i Česká republika přijmou ještě přísnější opatření. Podle něj veřejnost některá opatření nemusí nutně pochopit, kritizoval například snahu lidí vysmeknout se systému a kontrolám.

 

Na otázku, zda by se Česko mělo izolovat stejně jako Itálie, reagoval Prymula tím, že předpokládá, že dojde k nějakému omezení i ze strany EU. K uzavření hranic dojít může, bude to ale postupný proces.

 

Uzavření hranic podle Prouzy může být problém v oblasti dovozu potravin, protože Česko není soběstačné, zřejmě ale bude platit zvláštní režim.

 

Řeč se následně stočila na uzavření škol. Prymula znovu potvrdil, že si myslí, že se nepodaří situaci vyřešit za 14 dní a že budou školy uzavřené déle. Mateřské školy dostaly výjimku, důvodem je například to, že stát nechce paralyzovat generaci mladých žen. Pokud se bude situace horšit, může ale dojít i k jejich uzavření. Opatření se hodnotí průběžně, záleží tedy na vývoji.

  

Černé scénáře hovoří o nástupu ekonomické krize, podle Prouzy ale jen v případě, že se budeme chovat nezodpovědně. Češi mají zůstávat doma a zbytečně se nevystavovat riziku. Důležité je podle obou dodržovat přijatá bezpečnostní opatření a snížit tak dopady.

 

 

V rámci boje s koronavirem se hovoří o zrušení MHD, to už je podle Prymuly velmi vážné opatření. I podle Prouzy by to bylo velmi nebezpečné, lidé by se nemohli dostat do práce, což by bylo ekonomicky zničující. Co se ekonomických dopadů koronaviru týká, podle Prouzy záleží na délce trvání epidemie.

TN.cz