následky těžkého dětství

Slonice Kala bojuje v ústecké zoo o život. Naděje je malá

Téma:

Ošetřovatelé ústecké zoologické zahrady bojují o život 35leté sloní samice. Ta se od mala, patrně kvůli ne úplně jemnému odchytu z volné přírody, potýká se zdravotními potížemi a má vážné problémy s přední nohou. I přes důslednou péči veterinářů se ale teď její zdravotní stav zhoršil natolik, že nebyla schopná se zvednout ze země. Pomoci museli hasiči a těžká technika.

Ošetřovatelé našli 35letou slonici Kalu ve výběhu ležet vyčerpanou na zemi, ze všech sil se snažila postavit. Kvůli silné bolesti kloubu a chodidla to ale nešlo. Na řadu tak musela přijít těžká technika."Abychom jí dostali do ložnice, která je zařízená, aby ten slon se tam mohl zavěsit. Slon, který lehne a nemůže vstát, nemá dlouhodobě šanci," říká ošetřovatel slonů ústecké ZOO.

 

Sloni spí nejčastěji ve stoje, ve volné přírodě opřeni o kmen stromu, v zoo pak třeba o stěnu. Když už si lehnou, musejí být na měkkém, váha jejich orgánů by jim ztěžovala dýchání. Kala váží dvě a půl tuny a to patří mezi ty menší slony. Taková váha je jako dva osobní automobily. To těm kloubům rozhodně taky nepřispívá.

 

S vypětím všech sil se Kala po pár dnech dostala alespoň do venkovního výběhu. Přesto spíše jen polehává v písku. "Ten její stav neni dobrý. Dlouhodobě se zhoršuje. Se u ní objevily záněty v nehtech. Dostává spoustu léčiv," vysvětluje ošetřovatel.

 

 

Jako malou Kalu odchytili lovci zvířat ve volné přírodě ve Vietnamu. Od matky ji ale odtrhli zřejmě příliš brzo, navíc s ní nezacházeli nejlépe. Následky si nese celý život.

 

"Měla tu levou končetinu v době příjezdu zaškrcenou, celý to zápěstí bylo zúžený, zřejmě v tom Vietnamu došlo k nepřiměřeně tvrdému zacházení. Byla nedokojené mládě," popisuje problémy slonice ošetřovatel. Sloni se dožívají až 70 let, pokud se ale Kalin stav nezlepší, mohla by uhynout.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
hru / Martin Kočárek TN.cz